Ha álmos, ne igyon kávét!
Érthető is, hogy miért kutatják olyan sokat: az emberek napi kétmilliárd csészével fogyasztanak a kávéból. Sokan gondolhatják, hogy ebből a koffein által mennyi energiát nyernek, de elképzelhető, hogy ez kevesebb, mint gondoltuk.
A fő élénkítőszer a kávéban a koffein, mely úgy működik, hogy megváltoztatja az agysejtek és az adenozin nevű vegyület közötti kölcsönhatást.
Az adenozin része annak a rendszernek, mely az alvási-ébrenléti ciklusunkat szabályozza, és fontos szerepe van abban, hogy a komolyabb fizikai aktivitás miért vezet fáradtsághoz.
A nap során a szintje folyamatosan nő, miközben csináljuk a dolgainkat, lévén melléktermékként szabadul fel, miközben energiát használnak fel a sejtjeink – írja a The Conversation.
Végül az adenozin lassításra utasítja a sejteket, ezért érezhetjük magunkat álmosnak. Alvás közben a szintje csökkenni kezd, így reggel kipihentek ébredhetünk – már amennyiben eleget aludtunk.
Amennyiben ébredés után is álmosnak érezzük magunkat, egy kis koffein segíthet – egy ideig. A hatását úgy fejti ki, hogy kötődik az adenozin receptoraihoz – erre azért képes, mert hasonló az alakja.
Annyira azonban nem hasonló, hogy kiváltsa az olyan álmosító jeleket, mint amit az adenozin bocsájt ki. Csak kitölti a foltokat és gátolja az adenozin kötődését.
A rossz hír, hogy a koffein nem kötődik sokáig, ahogyan az adenozin sem tűnik el: a koffein lebomlik, elengedi a receptorokat és az összes adenozint – azt is, ami időközben felhalmozódott.
Ennek következtében az álmosság érzése visszatér, olykor erősebben is.
Összességében tehát nem járunk jobban, és végül úgyis csak az alvás segíthet.
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Arany Szeptember: összefogás a gyermekkori daganatok korai felismeréséért
- Visszafordítható-e a szívelégtelenség?
- Korábban jöhet a pubertás a parfümök és a kozmetikumok miatt
- Százezreket érint a sajátos nevelési igényű gyermekek nevelése
- Itt az ideje a gyermekünk szemvizsgálatának
- Öt másodpercre van szükség a békésebb vitákhoz
- Kiégés ellen: hétféle módon is kipihenhetjük magunkat
- A macskák majdnem fele apportíroz
- Fejfájás, fülfájás, kattogás? Az állkapocsízület is lehet a baj forrása
- Hogyan diagnosztizálható a PTSD?
- Vissza az edzőterembe: 10 + 5 tipp a szeptemberi újrakezdéshez
- Szeptember, a tüdőfibrózis hónapja
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!