Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

A lupusz tünetei és kezelési lehetőségei

Módosítva: 7/14/2024 2 perc AktuálisLázFejfájás, migrénizületi gyulladásDepressziószorongásautoimmun betegségekvérszegénységÖdémahajhulláslupusfáradékonyságÖsszes cikk
A szisztémás lupusz erythematosus (SLE) egy egész szervezetet érintő krónikus autoimmun betegség. Mivel sokféle tünete lehet, sokszor nehéz diagnosztizálni, ami sajnos súlyos szövődmények kialakulásához vezethet. A betegség nem gyógyítható, de kezelhető.

Mi az a lupus betegség?

A lupusz Magyarországon a becslések szerint 5-9000 embert érint, akiknek a nagy része nő. A betegség részben örökletes, és általában a 18-45 éves kor tájékán jelenik meg. Fokozatosan alakul ki, és gyakran váltakoznak a fellángolások és a tünetmentes időszakok. A lupusz az autoimmun betegségek közé tartozik, amelyek során az immunrendszer a szervezet ellen fordul.

A leggyakoribb fajtája a szisztémás lupusz erythematosus, ami az egész testet érintheti. Számos szerv gyulladását és károsodását okozhatja a vesétől a májon és szíven át az ízületekig. Mivel nehéz beazonosítani a betegséget, sokszor komoly, visszafordíthatatlan károsodást okoz. Ezért sajnos sok lupuszos beteg vesekárosodásban szenved és dialízisre szorul.

A lupusz esetén gyakori az antifoszfolipid antitestek (pl. lupus antikoaguláns) jelenléte. Mivel ezek az immunfehérjék megzavarják a véralvadási folyamatot, ilyenkor fennáll az artériás vagy vénás trombózis esélye.

A lupusz tünetei

A lupuszt ezerarcú betegségnek is nevezik. Ugyanis annyiféle tünete lehet; minden eset más. Nagyon gyakoriak a bőrt érintő tünetek. A lupusz bőrtünetei közé tartozik a pillangó alakú bőrpír az arcon és a kézfejeken. De a test többi részén is kialakulhat csalánkiütés.

Fontos tudni, hogy a lupusz bőrtünetei fény hatására romlanak. Ez a fényérzékenység komoly odafigyelést igényel; ajánlott a bőrt fedő ruházat, illetve a napfényvédő termékek használata. Felmerül a kérdés, hogy a bőrtünetek miatt azonosítható-e a lupusz képek alapján? Sajnos nem, mert a bőrpír mögött többféle betegség is állhat.

De beszéljünk a lupusz többi gyakori tünetéről is:

  • Extrém fáradékonyság, rossz közérzet
  • Szimmetrikus ízületi gyulladás (ízületi fájdalom, duzzanat, ízületi merevség)
  • Hőemelkedés vagy láz
  • Fejfájás, memóriazavar, koncentrációs problémák
  • Depresszió, szorongás
  • Véralvadási zavarok
  • Ödéma
  • Fekélyek a száj nyálkahártyáján
  • Hajhullás
  • Légszomj, mellkasi fájdalom
  • Raynaud-jelenség (ujjak és lábujjak elfehéredése vagy elkékülése)
  • Vérszegénység

A lupusz emellett gyengíti az immunrendszer működését, így a beteg más kórokra is fogékonyabb.

A lupus betegség egyik tünete a láz. (Forrás: freepik.com)

A lupusz kezelése

A lupusz diagnosztizációjához egy nagyon részletes kritériumrendszert használnak, ugyanis roppant nehéz azonosítani a betegséget. Ennek részét képezik speciális immunológiai laborvizsgálatok, illetve röntgenfelvételek készítése is. Ugyanis a lupusz során az ízületi fájdalom mellé nem társulnak látható eltérések, ami árulkodó jel lehet.

Amint megvan a diagnózis, nagyon fontos, hogy megvizsgáljuk a májenzimeket, illetve ajánlott a vesefunkciók, a szív és a tüdő vizsgálata. A lupusz ugyanis komoly károsodásokat okozhat ezekben a szervekben, amelyeket fontos időben észlelni.

A lupusz nem gyógyítható, a tünetek azonban gyógyszeres kezelés segítségével enyhíthetők, illetve meg lehet akadályozni a súlyos szövődmények kialakulását. A nem-szteroid gyulladáscsökkentők, a kortikoszteroidok és az immunszupresszív szerek enyhíthetik a tüneteket. Azonban ezen szerek egy része mellékhatásokat okozhat, amelyek további gyógyszeres kezelést igényelhetnek.

Vannak biológiai terápiás szerek is, ezek azonban nagyon drágák, így sok esetben nem elérhetők. Fontos megemlíteni, hogy egyes szerek növelhetik a fényérzékenységet, ezért a tünetek romlása esetén mindenképpen konzultáljunk kezelőorvosunkkal!

A gyógyszeres kezelés mellett fontos a megfelelő életmód is. Ügyeljünk az egészséges étrendre, mozogjunk rendszeresen és figyeljünk a megfelelő mennyiségű és minőségű alvásra. A napfényvédelem pedig szintén fontos: hordjunk hosszú ruhákat és használjunk napfényvédő termékeket!

Napsütéses időben minimum 30-as vagy nagyobb faktorszámú terméket használjunk (télen is). A lupusz tüneteit ugyanis nemcsak a leégést okozó UV-B, hanem az UV-A sugarak is súlyosbíthatják.

A helyes táplálkozás multivitaminok segítségével remekül kiegészíthető. Tekintse meg a Szimpatika kínálatában kapható készítményeket!

Borítókép: freepik.com

A lupusz, más néven lupus erythematosus egy krónikus autoimmun betegség, amely komoly szövődményekkel járhat és folyamatos kezelést igényel.