A Hold jege beindíthatja az űrgazdaságot

Forrás: ng.hu
A szárazjég a Hold déli sarkvidékén lehet, és segítséget nyújthat majd az emberi jelenlét időszakában.

Több évtizednyi kétség és kutatás után most először sikerült bizonyítani a Holdon a szén-dioxid-jég megtartására alkalmas területek, vagyis olyan mélyedések, úgynevezett hideg csapdák jelenlétét, amelyek a déli sarkvidék kráterei mélyén rejtőznek – hasonló helyszíneken számítanak a vízjég jelenlétére is. A kutatók szerint e helyszíneken akár találhatunk is majd szilárd szén-dioxidot, vagyis szárazjeget – számolt be az Amerikai Geofizikai Unió.

E kráterekben a hőmérséklet alacsonyabb, mint a Pluto leghidegebb régióiban, így igen könnyen kifagyhat a szén-dioxid, és fagyott állapotban maradhat még a legmelegebb holdi időszakokban is. A szárazjég felhasználása mind a robotok, mind a felfedezők, űrhajósok számára fontos lehetőség a hosszabb holdi tartózkodások idején, például üzemanyagot lehet belőle előállítani majd. Emellett elképzelhető az is, hogy más illó anyagok is megtalálhatóak e hideg régiókban.

A Hold déli sarkvidéke, Forrás: NASA

A bolygókutatók által már évtizedekkel ezelőtt előrejelzett hideg csapdák megkereséséhez 11 évnyi hőmérsékleti adatot elemeztek a kutatók, a Hold körül keringő LRO szonda egyik műszerének mérési eredményeiből. A vizsgálatok alapján összesen 204 négyzetkilométernyi területet azonosítottak a Hold déli sarka közelében, ezek közt a legnagyobb kiterjedésű egyedi hideg csapda az Amundsen-kráterben található és 82 négyzetkilométeres. A szárazjég megtartására képes hideg csapdákban a hőmérséklet állandóan 60 Kelvin-fok (-213 Celsius-fok) alatt marad.

Persze pusztán az alkalmas hideg csapdák még nem jelentik azt, hogy biztosan van is szárazjég, ám a feltételek alkalmasak rá, de az eredmények igazolását csek egy majdani, e helyekre eljutó küldetés tudja igazolni. (Az állandó árnyékban lévő régiókat Hold körüli pályáról nem lehet minden szempontból megfelelően vizsgálni.)

Amennyiben azonban tényleg van szárazjég e csapdákban, annak számos további hatása lehet. A jövő űrhajósai akár üzemanyag, akár acél előállítására, de akár biológia célokra is felhasználhatják majd, ezek pedig mind fontos elemei lesznek egy állandó, akár robotikus, akár emberi jelenlétnek.

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!