Drasztikusan csökken a ragadozómadarak száma
Egy mexikói kutatócsoport mérte fel a világ ragadozómadarainak helyzetét, és az egyáltalán nem szívderítő eredményeiket a PNAS, az Amerikai Tudományos Akadémia folyóirata közölte.
Annak ellenére, hogy néhány ikonikus faj, így az észak-amerikai címermadár, a fehérfejű rétisas létszámát sikerült feltornászni hatalmas akciók segítségével, a világ ragadozómadarai nagy többségének állománya sajnos folyamatosan csökken. Az 557 faj 30 százaléka tartozik a veszélyeztetettség valamilyen szintű kategóriájába, 18 faj pedig súlyosan veszélyeztetett, vagyis csak egy lépés választja el őket a kihalástól, ilyen például a csuklyás keselyű vagy a majomevő sas.
Más esetekben az egyes madárfajok bizonyos régiókban kihaltak vagy közel állnak ehhez, így például a mexikói nemzeti madárnak számító szirti sas, amelynek alig van már élő egyede az országban: egy 2016-os adat szerint talán 100 szaporodó pár élhet belőle.
A nappali ragadozók 54 százalékának, az éjjeliek (mint pl. a baglyok) 47 százalékának csökken az állománya világszerte, és úgy tűnik, a csökkenéshez vezető okokat nem tudjuk megszüntetni vagy ellensúlyozni. Ugyan a DDT (rovarölő szer) használatát betiltották – ez elvékonyította a tojáshéjakat pl. a fehérfejű rétisas esetében –, azonban számos más méreganyag, így a rágcsálók irtására használt szerek, vagy épp a vadászok által használt ólomlövedékek, amit a zsákmányállatokkal elfogyaszt a ragadozó, továbbra is hatalmas károkat okoznak.
A majomevő sas, a hárpia az erdőirtás áldozata, az Andok ikonikus óriása, a kondorkeselyű állománya a mérgek miatt csökken, míg Dél-Ázsia keselyűi a háziállatoknak adott gyulladásgátló gyógyszerek miatt pusztulnak el. Számos vándorló életmódú ragadozó számára a vándorúton épülő nagyvárosok teszik nehezebbé az utazást, például Kína keleti részén, a partvidéken, ahol a vándorlási időszakban akár 30-40 faj is átvonul egyszerre. Világszerte kb. 4200 olyan helyszínt azonosítottak természetvédelmi szakemberek, amelyek a ragadozómadarak számára különösen fontosak, azonban ezeknek csak egy kis része élvez védettséget.
A ragadozókban leggazdagabb területek, mint az Andok, a Himalája vagy épp az indo-maláj régió a legfontosabbak a fajgazdagság megőrzése szempontjából. A legtöbb ragadozómadárra ma az ember természetátalakító tevékenysége miatt százszor akkora nyomás nehezedik, mint bármikor az elmúlt 2 millió évben.
Míg az emlősállatok veszélyeztetettsége egyenes arányú összefüggésben áll az adott ország egy főre jutó nemzeti jövedelmével, addig a ragadozómadarak esetében az összefüggés a népsűrűséggel áll fenn, vagyis minél nagyobb a népsűrűség, annál inkább veszélyben vannak e madarak. Épp ezért rendkívül nehéz feladat a védelmük, vagy épp a populációjuk csökkenésének megállítása.
A cikkben hivatkozott linkek:
Ajánlataink
Olvasna még a témában?
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Facebook játék
Egy könnyű kérdés – egy fantasztikus nyeremény
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Hőhullám, hőség és szárazság
- Digitális kütyük és hiperaktivitás
- Minden csepp számít!
- Vajon minden autós gyermekülés megfelel az elvárásainknak?
- Cukkini szezon
- Eperrel az Alzheimer-kór ellen
- Anorexia, bulimia, falászavar
- Autoimmun betegséggel várandósan
- Napozzunk, de csak mértékkel!
- Ne váljon hízókúrává a nyaralás!
- Súlyos gondokat okozhat a rosszul megválasztott iskolatáska
- Mit tegyünk, ha váratlan vendéggel, egy kullanccsal érünk haza?
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!