Stroke után afázia: a beszédtanulás segítése
Az afázia egy szerzett nyelvi és kommunikációs zavar. A betegséget megelőzően minden érintett beteg úgy beszélt és élte az életét, mint bárki más. Aztán derült égből villámcsapásként, egyik napról a másikra – az afáziát kiváltó stroke, baleset vagy egyéb agyi sérülés következtében – megváltozott az élete: máshogy működnek a korábbi kapcsolatok az agyban a nyelvvel, a világgal, a másokhoz való kapcsolódással, esetleg mozgással. Az afáziás betegek nagy része mindent tud és ért, csak nem tud megfelelően válaszolni.
Mindig van lehetőség a tanulásra. A fejlődés mértéke egyéntől és sérüléstől függ. Az újratanulás életünk végéig tart és minden egyes fejlesztéssel töltött nap és alkalom egy újabb esély az afáziás betegeknek.
Az afázia tünetei
Különböző életkorban jelentkezhet, az afázia nemcsak az időskorban fordul elő!
A betegség tünetei sokfélék lehetnek. Van olyan beteg, aki nem tudja megfogalmazni gondolatait, panaszait, kívánságait; egy másik pedig rosszul érti, amit mondanak neki. Gondot okozhat az olvasás, írás. Az afázia típusától függően különböző mértékben sérülhet a beszédmegértés, a spontán beszéd, az olvasás- és íráskészség. Előfordulhat az emlékezet zavara, furcsa, értelmetlen szavak jelennek meg a beszédben, nem tudja megismételni a szavakat. Írásban sem tudja kifejezni magát, és gyakran olvasni sem tud, vagy nem érti meg, amit olvasott.
Az Afázia Egyesület hiánypótló érdekvédelmi és rehabilitációs tevékenysége révén több száz afáziás betegen segített 2007-től. A foglalkozások és az általuk szervezett közösség gyorsítja az újrakezdést és a gyógyulást. Az új alkalmazás több mint ezer logopédiai feladatot tartalmaz a nyelvi kommunikáció számos különböző összetevőjére fókuszálva. Afáziásként használható önállóan is, vagy hozzátartozói, illetve logopédusi segítséggel. Az Afázia Egyesület honlapjáról bárki letöltheti neve, e-mail címe és a település nevének megadásával.
A cikkben hivatkozott linkek:
Olvasna még a témában?
A nyitólapról ajánljuk
Friss cikkeink
- Nem megoldás, ha a hisztiző gyerek mobilt kap a kezébe, hogy megnyugodjon
- A hasi elhízás és az egészség
- Nagy agy, gyorsabb öregedés?
- Mi van az otthoni porban, és miért számít ez?
- Hatalmas átalakuláson esik át a szervezetünk, kétszer is
- Háromdimenziós tervezéssel végeznek állkapocshelyreállító műtéteket
- Molnár Andrea: „Nem félek belevágni új dolgokba„
- A vicces szülőknek jobb a kapcsolatuk a gyermekükkel
- Vegyük fel a harcot a visszerekkel!
- Ezért hízunk, ha a tévé előtt eszünk
- Így segíthetünk gyermekünknek sikeresen visszatérni az iskolába
- Hogyan kerülhetjük el a vashiányt?
Hírlevél
Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.
Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!