Környezetbarát csomagolóanyag védheti meg a Földet

Forrás: ecofoil.hu
Három hónap alatt 125 tonnával kevesebb hulladék került ki összesen azokból a gyárakból és üzemekből, amelyekben már a környezetbarát fóliát használják. Úgy tűnik, napjainkban egyre több a környezettudatos cégvezető, akik a költséghatékonyság mellett arra is figyelnek, hogy csökkentsék az általuk termelt hulladék mennyiségét. Ebben egy új, innovatív fejlesztés nyújt segítséget.

Egyre több a hulladék a szárazföldön és a tengerekben, az állatok már a fóliák és a műanyag flakonok között kénytelenek élni. Az erdőkben, a kirándulóhelyeken látjuk az eldobott szemetet, amely több 100 év alatt sem bomlik le. A hatékony és környezettudatos megoldásokra égető szükség van az ipari fóliázás terén is.

Rossz érzések a túl sok hulladék miatt

„A stretch fólia közel 30 évvel ezelőtti találmány. Használja az építőipar, az élelmiszeripar, a vegyipar, minden olyan cég, akik gyártanak valamit, és ezeket raklapra is pakolják. Ha szállítani kell A-ból B-be, akkor a raklapon lévő rakományt körbe kell fóliázni, így nem borul szét. 20 éve forgalmazzuk mi is ezeket a hagyományos strech fóliákat, de egy ideje elfogott az a rossz érzés, hogy nem akarok még több hulladékot kiküldeni a nagyvilágba. Éreztem, hogy változás kell, hogy találnunk kell egy olyan fóliát, amivel segíthetünk a Földünknek. Így született meg a környezetbarát stretch fólia ötlete” – mesélte Homolya Péter, a fólia kitalálója, alapítója és tulajdonosa.

Gazdaságos és környezetkímélő

A fólia egy innovatív fejlesztés eredménye. Egy 500 mm széles, újgenerációs, erős, ipari csomagolóanyag. Különleges kialakításának köszönhetően rásimul a raklapokra, a sarkoknál is dupla védelmet nyújt, és akár téglát is lehet vele csomagolni. Olyan technológiával készült, amit egy éve fejlesztettek ki Németországban: a 10 mikron vastagságot 5 rétegből ragasztják össze, ezért nagyon jól bírja a terhelést. De az erején és a gazdaságosságon túl a legnagyobb előnye, hogy kíméli a környezetet.

„Sajnos még ez sem olyan fólia, amit ha elások a kertben, lebomlik, és egy hét múlva nincs ott semmi. Ez is nagyon nehezen tűnik el a természetből, több száz év kell hozzá, hogy megsemmisüljön. Viszont az a fő előnye – a 30 éve használatban lévő fóliákkal szemben –, hogy ebből sokkal kevesebb kell. Ha valaki a környezetbarát stretch fóliára vált, akkor 60%-kal kevesebb hulladék keletkezik, mert kisebb súlyú fóliát kell felhasználnia” – mondta a cégvezető.

Évi 3 tonna hulladékkal kevesebb

Ezeknek a fóliáknak a legfőbb jellemzőjük a vastagságuk, ez alapján kategorizálják őket. „A hagyományos, normál fóliák 23 mikron vastagságúak. Csak összehasonlításként: egy emberi hajszál 50 mikron vastag. Az Ecofoil viszont mindössze 10 mikron. Ha ezt szembeállítjuk a 23 mikronnal, rögtön kijön a 60%-os különbség, és ha ekkora számú hulladék megtakarításáról van szó, akkor az igenis kíméli a környezetet” – tette hozzá Homolya Péter, aki azt is elmondta, hogy egy felmérésük szerint a válaszadók 99%-ának fontos, hogy környezetbarát fóliát használjon.

„Szeretnénk elérni, hogy a felhasználók környezettudatosabbak legyenek a csomagolóanyagok terén. Egy átlagos cég éves fóliahasználata – a hagyományos fóliából – 5-6 tonna. Ezzel szemben az Ecofoil használata esetén csak 2,4 tonna. Vagyis több mint 3 tonna hulladékot takarít meg, azon túl, hogy 10-15%-os pénzügyi megtakarítást is el lehet vele elérni. Szeretnénk, ha a felhasználók is azt éreznék, hogy tudnak tenni valamit a környezetért, és nem csak másokra kell várniuk, hogy történjen valami.”

Alapítványi segítség a jövő tudósainak

Homolya Péter elárulta, hogy amikor kitalálta a környezettudatos brandet, akkor már egy alapítvány létrehozásán is gondolkozott, hogy az újrahasznosítás felé terelje az emberek figyelmét. 

„Az alapítvány célja az lesz, hogy támogassa azokat a fiatalokat – legyenek akár középiskolások vagy egyetemisták –, akik hajlandóak kutatni ebben a témában. Szeretném erősíteni ezt a szemléletet, mert az a terv, hogy pár éven belül eljussunk arra a szintre, hogy a fóliák ténylegesen újrafelhasználhatóak legyenek” – tette hozzá a tulajdonos, aki úgy véli: annak ellenére, hogy csak tavaly szeptemberben kezdték meg a forgalmazást, a környezetbarát csomagolóanyagra egyre nagyobb igény van itthon és Európában is.

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!