Beethoven rosszul használta a metronómot?
Spanyol kutatók valószínűleg megfejtették Ludwig van Beethoven (1770-1828) szimfóniáinak részben túlságosan, szinte eljátszhatatlanul gyors tempómegjelöléseinek titkát. Egy új vizsgálat szerint a zeneszerző rosszul olvashatta le a metronómot.
A Johann Nepomuk Mälzel által 1815-ben kifejlesztett metronóm elsőként tette lehetővé a pontos tempómegjelölést, és Beethoven lehetett az egyik első zeneszerző, aki alkalmazta az eszközt.
A vizsgálat során Beethoven szimfóniáinak 36 különböző karmester vezényletével készült felvételeit elemezték. A felvételeken a karmesterek következetesen az előírtnál lassabban adták meg a zeneművek tempóját – állapította meg a kutatás.
Ennek magyarázata lehet, hogy a zeneszerző metronómját a műszer mutatójának súlyánál olvasta le, nem pedig a mutató felett – mondta Almudena Martin-Castro, egy, a PLos One tudományos lapban megjelent tanulmány szerzője. A kutatáshoz a szakértők egy matematikai modellt dolgoztak ki.
A zeneszerző bizonytalan lehetett abban, hogyan kell használni a metronómot, erre utal a 9. szimfónia kéziratának első oldalán látható megjegyzés: 108 vagy 120 Mälzel. A korai metronómok súlya ugyanis háromszögalakú volt, melynek csúcsa lefelé mutatott. Ez megtéveszthette Beethovent, aki emiatt a súly alatti értéket olvasta le. Ebben az esetben Beethoven 12 ütésnyivel gyorsabb ütemeket adott meg, mint az szándékában állt.
Egy angol lapban ekkoriban használati utasítást is kiadtak a metronómokról. Ez is azt jelzi, hogy igény volt a magyarázatra – mondta Christine Siegert, a bonni Beethoven Archívum és a Beethoven-ház vezetője.
A metronóm inkább csak irányértéket ad meg, nem abszolút értéket – mondta Siegert. Beethoven ráadásul nem is kedvelte különösebben a metronómot – tette hozzá.
Forrás: MTI
A cikkben hivatkozott linkek:
Nyereményjátékok
Megfejtő
Kalandozzon velünk, legyen Ön is Megfejtő!
Kvíz
Olvassa el a Szimpatika magazint és válaszoljon a kérdésekre!
Tematikus kvíz
Böngésszen a honlap cikkei között és válaszoljon a kérdésekre!
A nyitólapról ajánljuk
** Étrend-kiegészítő, nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
*** Hagyományos növényi gyógyszer, a javallatokra való alkalmazása a régóta fennálló használaton alapul.
Friss cikkeink
- Enyém, tied, közös – anyaszemmel
- A vártnál nagyobb az első ismert fekete lyuk
- Vegyük fel a harcot a tavaszi fáradtság ellen!
- A lakosság segítségét kérik a vadgázolások kivédésében
- Szupernövények segítenek az ártalomcsökkentésben
- Téli női problémák
- Kifejlesztették a TBC ellen az első biológiai kezelést
- Az olajszennyezés hatása a delfinek immunrendszerére
- Apai tapasztalatok a felnövekvő fiúgyermek(ek)ről
- Az alultápláltság nagymértékben csökkentheti a túlélési esélyeket
- Az immunrendszer túlzott aktivitása is problémát okozhat
- Van-e a kutyának testképe?
Hírlevél feliratkozás
Aktuális magazinunk

Ingyenes magazinunkat kérje gyógyszerészétől a Szimpatika emblémával ellátott gyógyszertárakban! A korábbi számokat ide kattintva érheti el