Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Betilthatják a mesterséges transzzsírokat az amerikai élelmiszeriparban

Módosítva: 11/16/2013 Szerző: Szimpatika 2 perc Élelmiszerek
Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerhatóság (FDA) javaslatot tett arra, hogy tiltsák be a mesterséges transzzsírok (folyékony növényi olajból hidrogénezéssel előállított szilárd zsírok) alkalmazását az élelmiszer-feldolgozásban, rámutatva, hogy ezzel évi 7 ezer, szív- és érrendszeri betegség okozta halálesetet lehetne megelőzni az Egyesült Államokban.

Az indítvány egy 60 napos, nyilvános véleményezési időszak után válik véglegessé. Elfogadása esetén részlegesen hidrogénezett olajokat csak külön engedéllyel lehet majd felhasználni az amerikai élelmiszeriparban. Az esetleges tilalom nem vonatkozik az egyes tej- és húsipari termékekben természetes formában jelen levő transzzsírokra.

Hidrogénezett zsiradékot leginkább a kekszfélék, a fagyasztott pizza- és tésztafélék, és egyes kávétejszínek tartalmaznak. Az FDA előzetes koncepciója nem ismeri el az általánosan biztonságosnak elismert a transzzsírokat.

A világon elsőként Dánia rendelte el 2003 júniusában, hogy tilos kereskedelmi forgalomba hozni olyan élelmiszert, amely két százaléknál nagyobb mennyiségben tartalmaz transzzsírokat. Úgy gondolják, ennek az intézkedésnek is szerepe van abban, hogy a skandináv országban öt év leforgása alatt 20 százalékkal csökkent a szív- és keringési betegségben szenvedők száma.

Az amerikai élelmezésbiztonsági hatóság 2006 óta megköveteli, hogy az élelmiszereken feltüntessék a transzzsírok mennyiségét is. 2006 júliusától az Egyesült Államokban elsőként New York város vezetése tiltotta be a mesterséges transzzsírsavak használatát a város minden éttermében. Az első állam pedig, amely 2010-ben lépett erre az útra, Kalifornia volt.

A transzzsírsavak a növényi olaj ipari feldolgozása, állagának keményítése, illetve az olaj tartósítása közben keletkeznek telítetlen zsírsavakból, egy hidrogénezésnek nevezett folyamat során. Például a margarinok is hidrogénezett növényi olajok, amelyeket mesterségesen tesznek szilárddá.

A hidrogénezés hatására a zsír elveszíti értékes kötéseit és telítetté válik, a zsírsavakban megváltozik a molekulaszerkezet. A transzzsírsavak a hátrányos biológiai tulajdonságokkal bíró telített zsírsavakhoz válnak hasonlatossá: növelik a vérben a káros hatású LDL-koleszterin szintjét, csökkentik a kedvező hatású HDL-koleszterin szintjét, hozzájárulva ezzel a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához.

Rendszeres testedzés hatására a HDL-koleszterin szintje kellően magas lesz ugyan ahhoz, hogy még a káros LDL-koleszterin magas szintje mellett is kellő védelmet nyújtson az érfalaknak és a szívnek, a transzzsírok azonban ezt nem engedik, ezért az emberi egészségre nézve a telített zsírokhoz képest dupla kockázatot jelentenek.


forrás: MTI