Egy új vizsgálat alapján a saláta jól termeszthető olyan üvegházakban, amelyekben kiszűrik a napelemek által hasznosítható hullámhosszokat. „Kissé meglepődtünk, hogy nem igazán csökkent a növények növekedése és egészsége” – mondta Heike Sederoff, az Észak-Karolinai Állami Egyetem munkatársa és a csapat tagja. Az eredmények azt sugallják, hogy egy nap a való életben is alkalmazhatóvá válhatnak azok az üvegházak, amelyeket átlátszó napelemek alkotnak.
Mivel a növények a fotoszintézishez nem használják a napsugárzás minden hullámhosszát, a kutatókat egy ideje foglalkoztatja a kérdés, hogy létrehozhatóak-e olyan áttetsző napelemek, amelyek épp az érintett hullámhosszokat nyelik el. Az Észak-Karolinai Állami Egyetem csapata korábban arra fókuszált, hogy mennyi energiát állíthat elő egy ilyen rendszer. Bár a technológia még gyerekcipőben jár, az előzetes eredmények bizakodásra adnak okot.
A szakértők ezúttal a hasonló üvegházak növénytermesztésre gyakorolt hatását mérték fel. A kísérletben kerti salátát használtak, a növényeket 30 napig termesztették. Az egyes üvegházakban a salátákat eltérő típusú fény érte, a sugárzás hatását pedig különböző tényezők, például a levélszám és méret, a saláták tömege, illetve a növényekben lévő antioxidánsok alapján mérték fel.
A kutatók nem mutattak ki jelentős eltérést az egyes csoportok között, ami izgalmas eredménynek számít. A csapat célja az, hogy később egyéb növényekkel is folytassanak kísérleteket, így alapozva meg a való életben is alkalmazható napelemes üvegházakat.