Mi is az az arcüreg?
Érdemes először pontosítani, hogy mi is az az arcüreg. Az arcüreg az arckoponya csontjaiban található orrmelléküregek egyike a homloküreggel, az ékcsonti üreggel és a rostasejtekkel együtt. Ezek a csontok belsejében található, levegővel teli üregek kapcsolatban állnak az orrüreggel.
Nyálkahártya borítja őket, a termelt nyálkát pedig csillós sejtek továbbítják az orrüregbe, így tisztulnak, ürülnek ki. Amikor az orrüregbe vezető apró nyílás eltömődik, az arcüregben felgyűlik a váladék, elszaporodnak benne a kórokozók és begyullad a nyálkahártya. Ezt nevezik arcüreggyulladásnak.
Az arcüreggyulladás okai
Az arcüreggyulladás és a többi orrmelléküreg gyulladás mögött általában felső légúti fertőzések állnak. Gyerekeknél gyakran előfordul, főleg az influenzaszezonban. A megbetegedés mögött állhat vírusos fertőzés, bakteriális fertőzés, illetve ritka esetekben gombás fertőzés is. Gyakori eset, hogy a vírusfertőzés következtében megduzzadt nyálkahártyán telepednek meg a baktériumok (felülfertőződés).
Bakteriális arcüreggyulladás esetén általában a következő kórokozók állnak a betegség hátterében: Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes, illetve anaerob fajok.
Van, hogy a fertőzést begyulladt fog vagy éppen fogászati kezelés okozza. A felső fogsor fogainak gyökerei ugyanis nem messze végződnek az orrüregtől. Ennek köszönhetően előfordul, hogy a foggyökerek irányából jutnak kórokozók az arcüregbe.
Szót kell ejteni a hajlamosító tényezőkről is. Az orrüreget, illetve az arcüreg nyílását érintő anatómiai elváltozások (orrpolip, orrsövényferdülés) megnövelik az arcüreggyulladás kockázatát. Gyerekeknél a megnövekedett orrmandula jelent kockázati tényezőt. De hajlamosító tényező az allergia, az asztma, a cisztás fibrózis és a krónikusan legyengült immunrendszer is.
Az arcüreggyulladás tünetei
Megkülönböztetünk akut, illetve krónikus arcüreggyulladást. Az akut arcüreggyulladás 4 héten belül meggyógyul, míg a krónikus arcüreggyulladás 12 héten túl gyógyul és visszatérhet. (A kettő közötti állapotot szubakut arcüreggyulladásnak nevezik, de ezt ritkábban emelik ki külön.)
Az akut arcüreggyulladás tünetei
A krónikus arcüreggyulladás tünetei
Az arcüreggyulladás kezelése
Az arcüreggyulladás a legtöbb esetben magától meggyógyul. Ilyenkor különféle készítményekkel segíthetjük elő az arcüreg tisztulását, ürülését:
Mindemellett fontos az immunrendszer támogatása vitaminokkal, illetve bőséges folyadékfogyasztással.
Amennyiben nem akar gyógyulni az arcüreggyulladás, keresse fel kezelőorvosát! A fül-orr-gégész orvos antibiotikumos kúrát szokott felírni. Bizonyos esetekben antibiotikumos arcüregöblítésre, illetve műtétre is szükség lehet.
Amennyiben van azonosítható háttérok (pl. orrsövényferdülés), fontos kezelni azt is, hogy megelőzhessük a probléma kiújulását.
Tekintse meg a Szimpatika orrüreget célzó készítményeinek listáját!
Gyakori kérdések
Lehetséges az arcüreggyulladás kezelése házilag?
Igen, az enyhe arcüreggyulladás kezelése házilag is lehetséges. Amennyiben azonban 10 nap alatt sem akar múlni a probléma, forduljunk orvoshoz!
Melyik a legjobb antibiotikum arcüreggyulladásra?
Az, hogy melyik a legjobb antibiotikum arcüreggyulladásra, az okozó baktériumtól függ. Az alkalmazott gyógyszerről a kezelőorvos dönt, adott esetben a gyulladt területről vett minta alapján.
Borítókép:freepik.com