Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Anyajegy vagy bőrrák? Erre figyeljen oda!

Módosítva: 3/20/2025 Szerző: Szimpatika Forrás: Szimpatika 3 perc BőrünkNapvédelemszűrővizsgálatokRákszűrésNyárBőrdaganatBőrbetegségekbőrgyógyászat

Az anyajegy vagy naevus a bőr egy nagyon gyakori jóindulatú elváltozása, amelyet a bőr pigmentsejtjeinek, a melanocitáknak elszaporodása okoz. Alapvetően veszélytelen, azonban könnyű összekeverni a melanómával, a bőrrák legveszélyesebb típusával, illetve át is alakulhat melanómává, ezért nagyon fontos a rendszeres szűrővizsgálat.

Mi az az anyajegy?

Az anyajegy vagy naevus a bőr nagyon gyakori jóindulatú elváltozása, lényegében egy maradandó jóindulatú daganat. Leggyakoribb típusai az ún. festéksejtes naevusok, amelyekben a bőr természetes pigmentjét, a melatonint termelő melanociták szaporodnak el. Kialakulásának pontos oka nem ismert, feltételezhetően a melanociták működési zavara állhat a háttérben.

Az anyajegyek döntő többsége gyermekkorban, illetve húszéves korig alakul ki, de bizonyos esetekben idősebb életkorban is megjelenhetnek. Lényegében bárhol előfordulhatnak a testen, akár nyálkahártyákon is, egyedül, vagy csoportosan. Az anyajegyek többsége nem vagy csak lassan változik: jellemzően világosabbá válnak és egyre jobban kiemelkednek a bőr felszínéből. Hatvan éves kor felett az is gyakran előfordul, hogy maguktól eltűnnek.

A világos bőrtípusúaknál nagyobb eséllyel alakulnak ki anyajegyek. A hormonális változások (serdülőkor, terhesség, hormonpótló terápia) szintén növelik a naevusok megjelenésének, illetve növekedésének valószínűségét.

Ezek a legfontosabb anyajegy típusok

Az anyajegyeknek számos klinikai formája van, jelen cikkben a két leggyakoribb típust mutatjuk be, majd pedig a melanómától való elkülönítésről lesz szó.

Közönséges anyajegy (naevus pigmentosus)

A közönséges anyajegy (festékes anyajegy) egy nagyon gyakori elváltozás, ami szinte mindenkinek a bőrén megtalálható. Általában gyerek- és serdülőkorban alakul ki, legtöbbször a napfénynek kitett bőrfelszíneken. A közönséges anyajegyek szabályos, szimmetrikus alakúak, legtöbbször kerek vagy ovális formában jelennek meg. Színük egyenletes (legtöbbször barna), méretük ritkán haladja meg az 5 mm-t, felszínük sima. Élesen elkülönülnek a környező bőrfelszíntől, felszínük kiemelkedhet a bőr síkjából. Színük és méretük általában nem változik az élet során. A közönséges anyajegyek legtöbb esetben ártalmatlanok, nem igényelnek speciális kezelést. Kozmetikai vagy esztétikai okokból eltávolíthatók sebészi úton.

Atípusos anyajegy (naevus displasticus)

Az atipikus anyajegyek az élet során bármikor megjelenhetnek a test bármely pontján, ugyanis kialakulásukban nagyobb szerepet játszik a genetikai háttér. Jellemző az is, hogy az idő előrehaladtával lassan változnak, növekednek. Amennyiben valakinek a bőrén rengeteg anyajegy található, jó esély van rá, hogy ezek atípusos anyajegyek. Méretük általában meghaladja a 6 mm-t, és általában sokkal szabálytalanabbak, mint a közönséges anyajegyek:

  • Határaik gyakran nem egyenletesek, elmosódottak,
  • Alakjuk sokszor aszimmetrikus,
  • Felszínük sokszor egyenetlen,
  • Színük is gyakran egyenetlen, tartalmazhatja a barna több árnyalatát, illetve vöröses árnyalatokat és feketét is.

A melanoma malignus jellemzői

A melanoma malignus az egyik legveszélyesebb bőrráktípus, ugyanis könnyen áttéteket képezhet a nyirokrendszeren keresztül. Kialakulhat önmagában, de az is gyakori, hogy egy anyajegyből fejlődik ki. Férfiaknál a leggyakrabban háton, nőknél a láb alsó részén jelenik meg.

A melanoma kockázati tényezői

A melanoma kockázati tényezői között öröklött és nem öröklött faktorok egyaránt előfordulnak.

  • Családi halmozódás: a családban volt már bőrrák, illetve sok anyajegy / atipikus anyajegyek a felmenőknél
  • Sok anyajegy, atípusos anyajegyek: genetikai háttérre utalhat
  • Világos, leégésre hajlamos bőr
  • Gyermekkori leégés
  • Gyakori napozás vagy szoláriumhasználat (az utóbbi jóval veszélyesebb)
  • Gyenge immunrendszer

A melanoma megjelenése

A melanoma megjelenése sokban hasonlít az atipikus anyajegyekre. Jellemző a nagy méret, az aszimmetrikus forma, az egyenetlen felszín, az elmosódott határok, a változatos színek (lehet fekete, barna, piros, rózsaszín, kék, vagy akár pigmentálatlan fehér is).

De miben más, mint egy atípusos anyajegy? Vannak jelek, amelyek segítenek elkülöníteni:

  • Felszíne jellemzően nagyon egyenetlen, érdes, gyakran pikkelyszerűen hámlik.
  • Míg az atípusos anyajegyek általában csak lassan nőnek, a melanoma esetén a gyors növekedés jellemző.
  • Mind az elváltozás, mind a környezete gyulladt lehet, ami fájdalommal, irritációval, viszketéssel járhat.
  • Gyakran előfordulhat vérzés vagy nedvedzés.

Mikor menjen el orvoshoz?

A fentiekből látszik, hogy laikusként sokszor lehetetlen elkülöníteni az atípusos anyajegyeket a melanómától. Ehhez hozzáadódik az is, hogy a melanóma megjelenése, tünetei nagyfokú változatosságra utalnak. Ezért nagyon fontos, hogy a gyanús anyajegyeket mihamarabb megmutassuk bőrgyógyásznak!

Itt jön be a képbe az önvizsgálatok során ökölszabályként alkalmazandó úgynevezett ABCDE-szabály.  Roppant egyszerű: ha az alábbiakat figyeli meg egy anyajegyénél, menjen el orvoshoz:

  • A (aszimmetria): ha az anyajegy aszimmetrikus,
  • B (border): ha az anyajegy határa nem éles, hanem elmosódott, szabálytalan,
  • C (color): ha az anyajegy színe egyenetlen, inhomogén,
  • D (diameter): ha az anyajegy mérete nagyobb, mint 6 mm,
  • E (evolution): ha az anyajegy gyorsan változik, például egyre jobban kiemelkedik a bőr szintjéből, vagy változik a színe és felszíne.

Az orvos dermatoszkóp segítségével megvizsgálja az elváltozást, és melanoma gyanúja esetén bőrbiopsziával mintát vesz szövettani vizsgálathoz. Bizonyos esetekben további diagnosztikai eljárásokra is szükség lehet. Amennyiben kiderül, hogy az elváltozás rosszindulatú, sebészi úton eltávolítják.

Az anyajegy szűrés fontossága

Az anyajegy szűrés nagyon fontos, ugyanis nem mindig vesszük észre az anyajegyeink változását. A nem látható helyen, például háton található anyajegyekről nem is beszélve. Ezért fontos, hogy legalább évente elmenjünk szűrésre, lehetőleg nyár végén vagy ősszel.

Ugyanolyan fontos a rendszeres önvizsgálat az ABCDE-szabály segítségével. Ha magas kockázatú csoportba tartozunk, legalább havonta egyszer végezzük el!

Hogyan néz ki az anyajegy eltávolítás?

Az anyajegy eltávolítása során nem bevett a krioterápia, a lézeres-, illetve elektrokauterizációs kezelés. Ehelyett sebész vagy plasztikai sebész vágja ki az elváltozást a megfelelő biztonsági zóna meghagyásával. A kivágott anyajegyből minden esetben mintát vesznek szövettani vizsgálat céljából.

Tekintse meg a Szimpatika bőrégés kezelésére alkalmas készítményeit!

Gyakori kérdések

Mi a naevus jelentése?

A naevus jelentése anyajegy.

Veszélyes a fekete anyajegy?

A sötétbarna vagy fekete anyajegy önmagában nem veszélyes. Az egyenetlen színű anyajegyeket azonban fontos rendszeresen ellenőriztetni, illetve figyelni, hogy nem változik-e a színük.

Veszélyes a kiálló anyajegy?

Az esetek többségében a kiálló anyajegy inkább zavaró, ezért érdemes lehet eltávolítani. Amennyiben azonban azt tapasztalja, hogy egy anyajegy egyre jobban kiemelkedik a bőr felszínéből, forduljon bőrgyógyászhoz!