Íme néhány életmódbeli változtatás, követendő példa, intelem, amit követnünk kell a természetes agyserkentés érdekében, egy jobb életminőség jegyében!
Agyserkentő ételek
A táplálkozásban mindig szem előtt kell tartani a rendszerességet, ezáltal elkerülhető a vércukoringadozás. Ez a legfontosabb dolog, a kezdő lépés, amit megtehetünk az agy megfelelő működéséért. Kutatások szerint a reggelizés rendkívül pozitív hatást gyakorol a mentális teljesítményre, ugyanis rövidtávon a figyelmet és a memóriát is serkenti.
Ám minden étkezésnél fontos a mértékletesség, a túl sok kalória, a túlzott jóllakottság, telítettség érzet zavarja a koncentrációt. Reggelire főleg tejtermékeket, gyümölcsöket és magas rosttartalmú gabonaféléket ajánlott fogyasztani.
Érdemes az ebéd és vacsora kiválasztásánál figyelembe venni, hogy mely élelmiszerek járulhatnak hozzá a jobb szellemi teljesítményhez. Ilyen többek között a tojás (magas a szelén- folsav és B-vitamintartalom), a zöld színű zöldségek, mint például a brokkoli (K-vitamin), a halfélék (omega-3 zsírsavak) és a bogyós gyümölcsök (flavonoidok, C- és B6-vitamin).
A halak tele vannak omega-3 zsírsavakkal, melyek elengedhetetlenek az agy működése és fejlődése szempontjából. Sőt, a memóriánk javításán túl még az időskori betegségek, mint a demencia vagy a stroke megelőzésében is szerepet játszhatnak, így igazán sokat köszönhetünk a halaknak. Lehetőség szerint fogyasszunk halat minimum heti egy-két alkalommal.
Akik nem preferálják a halat, a chia mag, a lenmag és a dió remek választás az omega-3 zsírsav bevitelére, így ezek révén növényi forrásból is hozzá lehet jutni az agy számára fontos tápanyagokhoz.
A mogyoró, az avokádó, a fekete áfonya és a gránátalma mind olyan hatóanyagot tartalmaznak, melyekkel az agyserkentés szintén természetes módon kivitelezhető. Főleg a mogyoróban, de más magokban is, sok E-vitamin található, melyről köztudott, hogy az öregedés során végbemenő agyi változások ellen kiváló ellenszer.
Az avokádó az egészséges véráramláshoz járul hozzá, ezzel serkentve az agy működését, a gránátalmával hasonló hatásokat érhetünk el, ráadásul egyéb vitaminokban, antioxidánsokban is gazdag, így érdemes rendszeresen fogyasztani.
A rozmaring, a citromfű és a zsálya pedig olyan ismert fűszerek, teakeverékek, melyek rendszeres fogyasztásáával sokat tehetünk a természetes agyserkentés érdekében. Segítenek a vérkeringés fokozásában, így az agyba is fokozott mennyiségű vért juttatnak.
A méhpempő áldásos fogyasztását nélkülözhetetlen kiemelni. Rengeteg B-vitamin lelhető fel benne és olyan anyagot is tartalmaz, ami főleg a koncentrációt segíti, illetve fontos szerepet játszik az ébrenlét szabályozásában és a motiváció fenntartásában is. A méhpempő, a méhek garatmirigy váladéka, teljesen természetes anyag és a szellemi teljesítményünket nagymértékben képes fokozni.
Indiai ginzeng; a Ginkgo biloba; a Bacopa monnieri; a maca gyökér pedig olyan gyógynövények, amelyek nem lelhetőek fel könnyen a háztartások kamráiban. Azonban a leghatékonyabb agyserkentők közé tartoznak.
Hatóanyagaik természetes módon segítik az agyi funkciók működését, javítják a memóriát és még számos pozitív egészségügyi előnnyel jár alkalmazásuk. Ha szeretnénk a bennük rejlő áldásos hatásokkal élni, étrend-kiegészítők formájában válasszuk azokat bátran!
Mozogjunk rendszeresen!
A testmozgás a szellemi teljesítményre is jó hatással van, sportolás után jobban tudunk koncentrálni, ráadásul csökken bennünk a stressz. Az ülőmunka egészségre káros hatásainak ellensúlyozására is nélkülözhetetlen a fizikai aktivitás.
Számos lehetőség adott arra, hogy a mindennapi mozgás lehetőségével éljünk: a napi rendszerességgel beiktatott sétáktól kezdve a futásig, úszásig, kerékpározásig, a jóga órákon túl a személyes vagy csoportos edzésekig, széles a paletta.
A testet edző gyakorlatok felpezsdítik a vérkeringést, mely az agyra is jótékony hatást gyakorol. Nem beszélve arról, hogy az aktív testmozgás során az agy megpihenhet, felfrissülhet,. Ha elakadunk a napi munkavégzésben, sokat segíthetünk egy fél órás-órás aktív pihenő beiktatásával. Sétálhatunk, tornázhatunk egy keveset.
Apró tetteket is bevethetünk a jobb agyműködésért!
Borítókép: elements.envato.com