2014. február elsején rendezték meg a Széchenyi-bált, melynek idén a Danubius Hotel Gellért adott otthont. A rendezvény hangulatát több látványos és izgalmas program tette felejthetetlenné, az eseménynek azonban a szórakozás mellett jótékonysági célja volt, hiszen minden belépő árából 1000 Ft a Ments Életet Alapítványt támogatta. A cég felhívásának köszönhetően egyre több ember jelentkezik véradásra. Az alapítvány vezetője elmondta, hogy azok a rendszeres véradók, akiknek vérére a ritka vércsoportjuk miatt többször is szükség van, gyakran azért nem adhatnak vért, mert vérszegényekké válnak. Az alapítvány célja ezeknek a véradóknak a támogatása a bálon gyűjtött összegből, hogy megfelelő táplálék-kiegészítőkkel, esetleg gyógyszerekkel segítse a vérszegénység leküzdését.
Első a kivizsgálás
A magát egészségesnek tartó ember természetesen elmehet vért adni, akár rendszeresen is. A jelentkezőt minden esetben először orvosi vizsgálatnak vetik alá, majd különböző laboratóriumi vizsgálatokat is végeznek, hogy nincs-e esetleg a véradást kizáró betegsége. Csak azután lehet valakiből véradó, ha mindent rendben találtak nála a kivizsgálás során.
Vérszegénység esetén előbb rendezni kell a vérképet
A vérszegénységnek több oka van (autoimmun betegség, vesebetegség, felszívódási zavar, helytelen táplálkozás, fokozott vasszükséglet, vérvesztés), azonban egyik esetben sem engedélyezett a véradás, hiszen az önzetlen véradót nem lehet egészségében károsítani.
Anémia, azaz vérszegénység esetén a vérben a normálisnál alacsonyabb a hemoglobin szintje, mely a friss oxigén szállításáért lenne a felelős.
Már az enyhe vérszegénységnek is vannak tünetei:
Természetesen a súlyosabb vérszegénység tünetei határozottabbak, és ez akár ájulással is járhat.
Dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa szerint már az enyhe tünetekkel is érdemes mihamarabb orvoshoz fordulni, aki egy egyszerű vérvétellel felállíthatja a diagnózist. Amennyiben bebizonyosodott a vérszegénység ténye, fontos a kiváltó okok tisztázása, mivel annak alapján lehet elkezdeni a megfelelő terápiát. Szerencsére általánosságban egy jól gyógyítható betegségről van szó, viszont ehhez rendszeres konzultáció szükséges az orvossal, aki gyógyszerrel, életmódbeli tanácsokkal segíti a vérkép rendezését – akár ahhoz, hogy az illetőből véradó lehessen.
Forrás: Trombózisközpont