Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

A vadnyugati párbaj törvényei

Módosítva: 7/14/2013 Szerző: Szimpatika 1 perc AgykutatásMixturateljesítmény
Mint kiderült, nem feltétlenül csak a westernfilmekben igaz, hogy a vadnyugati pisztolypárbajokban az elsőnek fegyvert rántó cowboy hal meg. A kérdéssel régebben nem kisebb név, mint a Nobel-díjas Niels Bohr is foglalkozott. A tudományos legenda szerint egyik kollégájával fogtak egy-egy töltetlen pisztolyt, majd párbajokat szimuláltak. Bohr sohasem rántott elsőként fegyvert, ennek ellenére mindig győzött.

A dán tudós nyomán egy brit tudóscsoport precízen megtervezett kísérletsorozatot hajtott végre, és érdekes eredményekre jutottak. Kiderült, hogy az akciónál, azaz az elsőként fegyvert rántó személy cselekvéssoránál minden esetben gyorsabb az erre adott reakció. Az válasz cselekménysort végző kísérleti alanyoknál átlagosan kilenc százalékkal rövidebb idő alatt zajlott le a pisztoly előrántása és a ravasz meghúzása, mint a kezdeményezőknél. Az agy reaktív rendszere tehát gyorsabb, mint a tervszerű döntéseket végrehajtó struktúra. A kísérletsorozat tapasztalatai szerint az utóbbi ráadásul hajlamosabb a hibákra is.

A reaktív rendszer sebessége nyilván olyan evolúciós előny volt, amely kedvezett a fennmaradásnak, de sajnos ki kell ábrándítanunk a westernfilmek szerelmeseit: általában a kezdeményező cowboynak kell győznie, mert a másodikként fegyvert rántónak rendszerint nem elég a kilenc százalékkal kevesebb cselekvési idő a késedelem ledolgozására.

Hogy Bohr miért győzött mindig? A modernkori kísérletezők szerint valószínűleg nagy fegyvermániás lehetett.


forrás: Galamus