A tüsszentést az orrnyálkahártya irritációja indítja el, amelyet többek közt annak virális fertőzése is okozhat. Az orrnyálkahártya gyulladásakor az érzéksejtek aktivációja egy reflexmechanizmust indít el.
„A folyamat során a mellkas és a torok izmai összehúzódnak, a szemünket pedig behunyjuk. A lágyszájpad zár, ezt pedig elsöprő erejű, akár 120-190 km/h-s sebességet is elérő tüsszentés követi. Ez az összetett folyamat mindössze 2-3 másodperc alatt megy végbe, mégis több ezer, kórokozóktól hemzsegő apró nyákcsepptől szabadítja meg a légutakat” – részletezte a tüsszentés anatómiáját dr. Kovács Viktória, fül-orr-gégész, audiológus főorvos.
Bár a tüsszentés önmagában egy védekezőmechanizmus, náthával párosulva igen kellemetlen és a mindennapokat megkeserítő tünetté válhat. A Wick Pharma GmbH 2013-as globális felmérése szerint, az emberek 67%-ának (Magyarországon 57%) életét nehezíti meg a tüsszögés. A köhögés és az orrfolyás után világszerte ez a harmadik leggyakoribb náthatünet, amelyet az emberek észlelnek.
A végeláthatatlan tüsszögésnek elejét vehetjük, ha orrnyálkahártyánkat tisztán és nedvesen tartjuk. Ehhez azonban fontos, hogy megfelelő a megfelelő módszert használjuk, a megfelelő ideig. Két hétnél tovább ne alkalmazzunk orrnyálkahártya-lohasztó orrspray-t, és lehetőleg olyan készítményt válasszunk, amelyet a tudomány mellett a természet ihletett. Elérhető olyan orrspray is, amely az orvosi hatóanyag mellett eukaliptuszt és Aloe verát tartalmaz, így egyszerre csökkenti az orrnyálkahártya duzzanatát és ápol, hidratál is. Emellett pedig akár 8 órán keresztül is véd az orrdugulás ellen.
Ha odafigyelünk és már az első jeleknél a bevált segítséghez fordulunk, elejét vehetjük, hogy a nátha eluralkodjon felettünk, és gondtalanul végezhetjük napi teendőinket anélkül, hogy egyetlen percet is elvesztegetnénk életünkből a megfázás miatt.