Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

A tájékozottság segíti a gyógyulást!

Módosítva: 11/9/2013 Szerző: Szimpatika 4 perc
Ingyenes rendezvénysorozat indul országosan a cukorbetegség egyik legsúlyosabb szövődménye, a fekélybetegség okozta egészségügyi problémák megelőzésére, valamint a helyes, hatékony és mielőbbi sebkezelés előmozdítására – az egészséges lábakért. A program szervezői a MACOSZ és Harmónia Gyógyászati Centrum.

Magyarországon a nem baleset okán végzett lábamputációk mintegy 70 százaléka(!) cukorbetegség-eredetű. Egyik szövődménye, a fekélybetegség, annak is legsúlyosabb és legmakacsabb változata, a lábszárfekély okozta sebek – a beteg tájékozatlansága miatt történő – elhanyagolásának, a probléma elbagatellizálásának következménye. Sokszor nem figyelnek lábukra eléggé az érintettek, pedig minden második ilyen műtét megelőzhető, elkerülhető lenne – a probléma súlyosságának felismerésével, megfelelő sebkezeléssel és egy hatékony alternatív gyógymóddal, az ún. lökéshullám-terápiával lábakat lehetne megmenteni.

A lábszárfekély problémájának súlyosságát felismerve idén novembertől kezdődően a Magyar Cukorbetegek Országos Szövetsége és a Harmónia Gyógyászati Centrum közös erővel egy ingyenes, három hónapon (2013. november – 2014. január) át tartó nyíltnap-sorozatot indít annak érdekében, hogy minél több beteg esetében megelőzzék a visszafordíthatatlan károsodást hátrahagyó műtétet.

A diabéteszről, mint krónikus betegségről, illetve annak komplikációiról nem lehet eleget beszélni. A cukorbetegség egyik legsúlyosabb és leggyakoribb szövődménye a fekélybetegség, annak is a talán legmakacsabb változata a bőr rétegeiben kialakuló lábszárfekély, amellyel kapcsolatban viszont a betegek már kevésbé tudják, hogy tudnak kiket, milyen korosztályt érint, miként alakul ki, illetve milyen komoly következményei lehetnek, ha nem kezelik megfelelően. A lábszárfekélyről, valamint a mielőbbi és helyes sebkezelés fontosságáról történő tájékozódás tehát minden érintettnek érdeke!

Diabétesz – az alattomos betegség

Kilencszázezerre tehető hazánkban a nyilvántartott diabéteszes betegek száma. Közel 2.5 millióan lehetnek viszont azok, akiknél még nem alakult ki a betegség, de a helytelen életmód miatt a veszélyeztetett kategóriába tartoznak. A világon megközelítőleg az emberek 7 százaléka szenved cukorbetegségben, és az arányszám évről évre növekszik.

„A cukorbetegség a szervezet glükóz- (szőlőcukor) feldolgozási zavara, melynek oka a hasnyálmirigy által termelt, inzulin nevű hormon hiánya, vagy a szervezet inzulinnal szembeni érzéketlensége – mondta el dr. Darabos Gábor, a Harmónia Gyógyászati Centrum érsebésze. – A betegség tünetei igen változatosak lehetnek. A véletlenül felfedezett, laborvizsgálat által felderített esettől kezdve a diabéteszes kómáig számos tünet előfordulhat. A leggyakrabban a sok folyadék fogyasztása mellett jelentkező jelentős mennyiségű vizeletürítés és a nagy mennyiségű étel elfogyasztásának ellenére kialakult fogyás azok a jelek, melyek esetén gondolni kell erre” – tette hozzá Darabos doktor.

A baj nem jár egyedül

Az érsebész szakember a diabétesz szövődményei közül a közepes és nagy átmérőjű verőerek károsodására hívta fel elsősorban a figyelmet. „A kis verőerekben és a hajszálerekben is fellép elváltozás, amely a vesében és a szemben mérhető leginkább. Emellett súlyosan rombolja a lábfejen lévő idegek működőképességét, ami neuropátia (a cukorbetegség egyik gyakori és súlyos, az idegrendszer károsodásával járó szövődménye) kialakulásához vezet. A diabétesz legkomplexebb szövődménye a diabéteszesláb-szindróma, amelyet az erek és az idegek károsodása okoz. Utóbbi miatt a nyomásnak kitett helyeken (ahol a beteg nem érez fájdalmat) gyorsan alakulhat ki keringési zavar, ami gyorsan fekély kialakulásához vezet. Ráadásul a talpi fekélyek esetén pillanatokon belül felülfertőződik a seb. A talp bőrének »vékonysága« miatt a fertőzés gyorsan elérheti a csontokat, ami csontvelőgyulladás formájában jelentkezhet. Vagyis az érzéskiesés miatt észrevétlenek maradnak a sérülések, a láb izomzata sorvad, a lábfej deformálódhat. Éppen ezért kiemelt fontosságú a fertőzések megfelelő és tartós kezelése” – hangsúlyozta dr. Darabos Gábor.

Kis gondból hamar lehet nagy probléma!

„Diabétesz esetén a magas vércukorszint egyik következménye, hogy a bőr elvékonyodik, szőrtelenné, sérülékennyé és szárazzá válik, a talp nyomáspontjain bőrkeményedések jelentkeznek, ami fertőzésre hajlamosít. Első fertőzésként ép lábon általában lábgombásodás jelenik meg. A legsúlyosabb állapotban szövetelhalás (gangréna) is kifejlődhet. A kezeletlen vagy rosszul kezelt betegeknek, akiknek sokszor és tartósan magas a vércukorszintjük, mintegy 10 év alatt előbb-utóbb számolniuk kell komplex, köztük a lábbal kapcsolatos szövődményekkel. A szövődményeket több tényező összejátszása okozza, melyek egymás hatását erősítik” - tudhattuk meg dr. Fekete Lászlótól, a gyógyászati centrum sebész szakorvosától.

Ez a fajta sebkialakulás további egészségügyi gondokhoz és az életminőség romlásához vezet, ugyanis fokozott a seb fertőzésveszélye, nő a sebbel járó fájdalom is, valamint a seb látványa is hagy kívánnivalót maga után. Számos esetben az amputáció következtében keletkezett seb az alapbetegség következtében szintén nehezen gyógyul. Ha pedig nem megfelelően óvja és kezeli a beteg, akkor könnyen elfertőződhet, és elhanyagolt esetben ez további amputációhoz vezethet. „Emiatt jelenleg Magyarországon évente kb. 4000 lábamputáció történik. Így egy diabéteszes beteg esetében minden apró vagy jelentéktelennek tűnő seb számít, melyek kezelését nem szabad figyelmen kívül hagynia! Statisztikák szerint a diabéteszes láb sérüléseinek legalább harmadát nem maga a beteg veszi észre” – tette hozzá
Kincses János, a MACOSZ elnöke

Hogy kiket érinthet, és milyen gyakran fordul elő a lábszárfekély? „A lábszárfekély elvileg bármely életkorban előfordulhat, de elsősorban a középkorú és az idősebb korosztályt fenyegeti, mivel nem önálló kórkép, azaz többnyire egyéb betegségek (leginkább érbetegségek) hatására alakul ki az emberi szervezetben, a korral pedig gyakoribb az ilyen típusú megbetegedések kialakulása. A lábszárfekély nőknél és férfiaknál egyaránt előfordul” – magyarázta Fekete doktor.

Mentsük meg a lábakat! – Ingyenes felvilágosító roadshow a sebkezelés témájában

A MACOSZ és a Harmónia Gyógyászati Centrum kezdeményezésének célja a megfelelő sebkezelésről, életmódváltásról, valamint a lökéshullám-terápiáról, mint hatékony és gyors gyógymódról minél szélesebb körben történő tájékoztatás a betegségben, illetve a gyógyításban és kezelésben – ápolók, sebész szakorvosok –érintetteket megcélozva, hogy Magyarországon minél kevesebb végtag-amputációra kerüljön sor. Az ingyenes rendezvénysorozatra ellátogatva, a nyílt napokon előadásokat tartó szakemberekhez fordulva a páciensek átfogó képet kaphatnak betegségükről, ezáltal a szerzett információkat hasznosítva sebgyógyulásuk jelentősen felgyorsulhat és eredményessé válhat.

Nyílt napot több helyszínen tartanak a betegségben érintett nők és férfiak, felnőttek és fiatalok részére, elsősorban Budapesten és három vidéki nagyvárosban: Veszprémben, Győrben és Kecskeméten. Az érdeklődők és az érintettek sebész, illetve érsebész szakorvosoktól, dietetikus és diabetológus szakemberektől kaphatnak választ kérdéseikre, orvosi javaslatot problémáikra. Budapesten három alkalommal, majd Kecskeméten, Veszprémben és Győrben tartanak előadásokat.

A roadshow első időpontja és állomása: 
2013. november 30., szombat - Budapest, Harmónia Gyógyászati Központ, V. kerület, Markó u.11.

Évente minden nyolcadik, megközelítőleg 2000 magyar cukorbeteg szembesül a csonkító műtét borzasztó tényével. A megelőzés sikeressége elsősorban a betegen múlik. Különböző számítások láttak napvilágot ennek eredményességéről: vannak, akik szerint az elkerülhető alsólábszár-amputációk száma a döbbenetes 49 és 85 százalék között mozog.

Minden információ számíthat azonban azoknak, akik még nem voltak műtét előtti döntéskényszerben. Remélhetőleg még idejében olvassák cikkünket, és sokan ellátogatnak a MACOSZ és a Harmónia Gyógyászati Centrum közös szervezésében útjára indított kezdeményezésre, a Mentsük meg a lábakat! – Felvilágosító Roadshowra!

A végtag-amputáció megelőzése a cukorbetegség és a lábon jelentkező fekélyek szakorvoscsapat – köztük sebészek, érsebészek, lábspecialisták, diabetológusok, dietetikusok – által végzett komplex kezelésével, valamint a betegek további felvilágosításával lehetséges.


forrás: www.harmonia-centrum.hu; www.macosz.hu