A kutatás során 17 súlyosan elhízott, nem cukorbeteg személy cukoranyagcseréjét figyelték meg, akik rendszeresen fogyasztották a szukralóztartalmú terméket. „Eredményeink alapján ez a mesterséges édesítőszer egyértelműen hatást vált ki a szervezetben. Több kutatásra van azonban szükség ahhoz, hogy megállapítsuk, hosszú távon káros hatásról van-e szó” – összegezte M. Yanina Pepino professzor, akinek csapata 42 fölötti testtömegindexű embereket vett górcső alá. (Harmincas érték fölött beszélünk elhízásról.) A szakértők vizet vagy szukralózt itattak a résztvevőkkel a glükózteszt előtt, ez ennél a vizsgálatnál általában használt cukornak megfelelő mennyiségben.
A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a szukralóz és a glükóz együttesen befolyásolja-e az inzulintermelést és a vércukorszintet. Minden résztvevőt kétszer teszteltek: először vizet ittak a glükóz előtt, majd szukralózt. „Amikor a résztvevők szukralózt kaptak, vércukorszintjük legmagasabbra ugró értéke több volt, mint víz estében, az inzulinszint pedig egyötödével emelkedett. A mesterséges édesítő tehát fokozta az inzulintermelést és a glükózra adott választ” – magyarázta Pepino professzor.
A fokozott inzulinválasz pozitívum is lehet a szakértő szerint, mert azt mutatja, hogy az illető képes elegendő inzulint termelni a megemelkedett vércukorszint kezelésére. Ám negatívumként is értelmezhető, hiszen ha valakinek a szervezete rendszeresen több inzulint termel, idővel rezisztenssé válhat rá, ami 2-es típusú cukorbetegséghez vezethet. „Bár eredményeink alapján a szukralóz befolyásolja az emberi testnek a cukorbevitelre adott inzulinválaszát, egyelőre nem vagyunk tisztában a pontos folyamattal” – mondta Pepino professzor. A tanulmány a Diabetes Care című szakfolyóiratban jelent meg.
forrás. https://semmelweisfigyelo.hu