A gyógyszeres kezelés mellett alkalmaznak még a pattanásos bőr kezelésére dermabráziót vagy mikrodermabráziót (amikor a bőr felső rétegét mintegy lecsiszolják), illetve fototerápiát, lézerterápiát is. Az aloe vera és a teafaolaj jótékony hatását is sokan említik.
A pattanások kezelése komplex folyamat, melynél elsősorban a következő szempontokat kell figyelembe venni:
- Életmód: talán a legfontosabb tényező. A mértékletes, de tápláló étkezés, a bőséges vízfogyasztás, a megfelelő alvásmennyiség és a rendszeres mozgás az egészség felépítésének és fenntartásának alapját képezi.
- Bőrápolás:
1. A pórusok megnyitása. Erre enyhe arctisztító és hámlasztó hatású lemosókat és maszkokat (szalicilsav, alfa-hidroxi-savak), valamint retinolt használnak, amely egy hámlasztó hatású A-vitamin-származék.
2. A baktériumok elpusztítása: ez antibakteriális tisztítók segítségével történik, amilyen a benzoil-peroxid, a kén vagy a rezorcin.
3. A faggyútermelődés csökkentése: a faggyúmirigyek termelését nem lehet leállítani, kivéve, ha beavatkoznak a hormonháztartásba vagy az anyagcserébe. Legjobb, ha a bőr felszínén lévő faggyútól szabadulunk meg. Használnak erre bőrösszehúzó hatású tonikot a faggyú letörlésére, hámlasztó és kéntartalmú maszkokat, amelyek eltávolítják a faggyút a bőrről, illetve benzoil-peroxidot tartalmazó antibakteriális párnákat.
4. Nem szabad félni a kozmetikustól sem: a gőzölés és mélytisztítás önmagában és gyógyszeres kezelés mellett egyaránt hasznos lehet .