Az eredmények alapján az otthonukban takarító nők egy másodperc alatti erőltetett kilégzési térfogata 3,6; míg a hivatásos takarítók erőltetett kilégzési térfogata évente 3,9 milliliterrel csökkent.
Az erőltetett vitálkapacitásnál – azaz a maximális erőltetett belégzést követő maximális erőltetett kilégzés térfogatánál – még látványosabb volt az eltérés. Az otthonukat tisztító nőknél évente 4,3; míg a takarítóknál évente 7,1 milliméterrel gyorsabban csökkent az érték.
A becslések alapján a takarítók tüdőfunkciója nagyjából úgy romlott, mintha évi 20 doboz cigarettát szívtak volna el. Øistein Svanes, a csapat tagja szerint az eredmények elsőre megdöbbentőek lehetnek, de ha belegondolunk, hogy az érintett vegyületeknek alapvetően a padlót kéne megtisztítaniuk, már nem is olyan meglepőek az adatok.
A szakértők úgy vélik, hogy a légzésfunkció romlását az az irritáció váltja, ki, melyet a tisztítószerek a nyálkahártyán okoznak. A vizsgálat azt is felfedte, hogy az otthonukat tisztítók 12,3; a hivatásos takarítók 13,7; és a tisztítószereket nem használó nők 9,6 százaléka volt asztmás.
A kutatás során nem mutattak ki különbségeket az elemzett férficsoportoknál. Svanes szerint tanulmányuk üzenete az, hogy a tisztítóvegyületek jelentős károsodást okozhatnak a tüdőben.
A szakértő úgy véli, sok esetben egy mikroszálas anyag és víz is elég lehet a takarításhoz, a veszélyes vegyületek használata ezért általában indokolatlan.
Forrás: Zöldbolt