Szinte nincs olyan egészségügyi probléma, amire nem jelent gyógyírt, ha megfelelő formában alkalmazzuk. Elsősorban méregtelenítő gyógynövényként tartják számon, ami többek közt vizelethajtó hatásában mutatkozik meg. Csökkenti a vér húgysavszintjét, így köszvény és reumatikus panaszok esetén is segíthet, de magas vastartalma miatt vérszegénységben, veseműködést serkentő hatása miatt pedig vesekőtől szenvedő betegeknél is eredményesen alkalmazhatjuk a növényből készült teát.
Jelentősen fokozza a szervezet ellenálló képességét, rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, ezért a tavaszi tisztítókúrák nélkülözhetetlen része. A nők hólyagproblémáknál, míg a férfiak a prosztata megbetegedéseinél is használhatják, hiszen vizelethajtó hatása mellett a prosztata megnagyobbodását is akadályozza, valamint a hormonháztartást is pozitívan befolyásolja. A felmérések szerint a magas vérnyomás és a cukorbetegség tüneteinek enyhítésére is alkalmas, és gyulladáscsökkentő hatását is megfigyelték.
Gyógyító tulajdonságait elsősorban akkor nyerhetjük ki, ha teaként készítjük el, a betegségtől függően akár napi több csészével is ihatunk belőle, ám hosszú időn át tartó rendszeres fogyasztása nem javasolt – mindenképpen szünet beiktatása szükséges a kúrák között.
Manapság a konyhában is megjelent, hiszen egyre többen fogyasztják levesként és főzelékként, ami a vitaminpótlásban is segíthet, így érdemes megismerkedni néhány egyszerűen elkészíthető recepttel.
Medvehagymás csalánleves
Hozzávalók:
2 marék csalánlevél
1 csokor medvehagyma
1 db vöröshagyma
1 db sárgarépa
2 darab közepes méretű burgonya
7 dl víz
5 dkg vaj
2 dl főzőtejszín
só, bors és fűszerek ízlés szerint
1. Első lépésként a csalánt és a medvehagymát alaposan megmossuk, majd lecsepegtetés után felcsíkozzuk. A vöröshagymát, a krumplit és a sárgarépát felaprítjuk, a vajat pedig felhevítjük, majd hozzáadva a hagymát üvegesre pároljuk azt.
2. Hozzáadjuk a csalánlevelet és a medvehagymát, egy pár perces párolást követően összekeverjük a burgonyával és a sárgarépával, és ízlés szerint fűszerezzük (só és bors használata mindenképpen ajánlott). Ezután felöntjük vízzel, és a felforralást követően addig főzzük, amíg megpuhulnak az alapanyagok.
3. Ha a burgonya és a répa kellőképpen megpuhult, levesszük az edényt a tűzről, tejszínt adunk hozzá, és botmixer segítségével pépesítjük a főzetet. Ezt követően folyamatosan kevergetve ismét főzni kezdjük, amíg újra fel nem forr, majd újra levesszük a tűzről, de ügyelünk arra, hogy melegen tartsuk.