Újabb területen bizonyíthat a mesterséges intelligencia: a Waterlooi Egyetem mérnökei kifejlesztettek egy olyan technológiát, mely képes lehet megjósolni, hogy a mellráktól szenvedő nők számára a kemoterápiás kezelés hasznos lehet-e a műtét előtt.
A mesterséges intelligencián alapuló algoritmus, mely a nyílt forráskódú, Alexander Wong által vezetett Cancer-Net kezdeményezés része, segíthet a betegeknek elkerülni a kemoterápiás kezeléssel járó súlyos mellékhatásokat, amennyiben az az esetükben nem lenne hasznos.
A mesterséges intelligenciát mellrákos esetek fotóival képezték ki egy új, mágneses képrezonancia nevű módszerrel, amit a kutatók szintetikus korrelált diffúziós képalkotással (CDI) hoztak létre.
A régi esetekből nyert CDI-képek és azok eredményei alapján a mesterséges intelligencia meg tudja jósolni az új beteg CDI-képeit megvizsgálva, hogy számára előnyös lehet-e a műtét előtti kemoterápia.
A neoadjuváns kemoterápia ugyanis a műtét előtt képes lehet zsugorítani a daganatot, ezáltal a műtét is könnyebb lehet, vagy elkerülhetőek a komolyabb beavatkozások.
A kutatók az algoritmust és a CDI-képek komplett adatkészletét nyilvánosan elérhetővé teszik, ezzel is segítve más szakemberek munkáját a területen.