Egy új tanulmány alapján több millió parányi műanyagdarab sodródik a földi atmoszférában. A kutatók attól tartanak, hogy a szennyezés egyre súlyosbodni fog, és az emberi egészséget is fenyegeti.
A mikroműanyagok olyan apró szemcsék, amelyek a műanyag bomlása során alakulnak ki. A szennyeződések fellelhetőek az óceánokban, sőt az ivóvízben is, légköri jelenlétüket viszont eddig keveset vizsgálták. A friss eredmények alapján több ezer tonna mikroműanyag lehet az atmoszférában, a részecskék pedig óriási távolságokat tehetnek meg a levegőben.
A kutatók az adatok tükrében úgy gondolják, hogy a mikroműanyagok jelentik korunk egyik legnagyobb környezeti problémáját. „A mikroműanyagok képesek szinte minden ökoszisztémát megzavarni, az emberi egészségről nem is beszélve” – nyilatkozta Janice Brahney, a Utahi Állami Egyetem munkatársa és a csapat vezetője. Mint mondta, valójában csak most kezdjük el megérteni a szennyezés mértékét.
Brahney és kollégái azt mérték fel, hogy a gravitáció és a csapadék révén mennyi mikroműanyag hullik a talajra. A kutatók 14 hónapon át folytattak vizsgálatot nyugat-amerikai helyszíneken, eredményeik alapján a térség felett nagyjából ezer tonna mikroműanyag van. Úgy tűnik, a szennyezés 84 százalékáért az utak felelősek: a járművek képesek létrehozni azt az erőt, amely felfelé tereli a szemcséket. A szennyezés 11 százaléka az óceánok, 5 százaléka pedig a mezőgazdasági por révén jut az atmoszférába – mindkét esetben a szél miatt áramolhatnak felfelé a részecskék.
A szakértők szerint a mikroműanyagok nagy távolságokat utazhatnak az atmoszférában, és legalább egy óráig, legfeljebb 6,5 napig maradhatnak a levegőben. A szennyeződés ily módon akár az Antarktiszra is eljuthat, ahol alapvetően nincsenek is források. Brahney szerint a mikroműanyagok negatív hatást gyakorolhatnak a szervezetre, igaz, egyelőre nem tudni, hogy a részecskék miként befolyásolják az egészséget.