Ilyen darabokat vizsgáltak be a Plymouth-i Egyetem kutatói, a Dr. Andrew Turner vezette kutatás során a talált kockákból összesen 50 darab, tenger koptatta példányt, ugyanolyan típusú, de gyárból frissen kikerült darabbal vetettek össze. A kopott darabok tömegét mérték meg, pontosan meghatározták a méreteit, illetve röntgen-fluoreszcens spektrométeres vizsgálatnak alávetve a műanyag molekuláris kötései alapján megállapították, hogy mennyi idősek a kockák.
„Az egyes darabok mind alakjukban, méretükben megváltoztak, és némelyiknek még a színe is megfakult, volt, amelyik megrepedt, behorpadt, vagy eltört. Ez azt is sugallja, hogy a Lego-kockák egy idő után mikroműanyaggá válnak majd. Nem lehet eléggé hangsúlyozni ezt a folyamatot: az embereknek alaposan meg kell gondolniuk, milyen hulladéktól miként szabadulhatnak meg oly módon, hogy az ne okozzon környezeti problémát” – magyarázta Dr. Turner.
A mérések eredménye alapján a Lego-kockák 100-1300 évig maradnak fenn az óceánban, közben folyamatosan kopnak, aprózódnak, és kémiai változások is lezajlanak bennük.
Forrás: ng.hu