Boldogtalannak lenni nem egyenlő a depresszióval. Utóbbi inkább úgy írható le, mint állandó ürességérzés.
Számos oka lehet annak, hogy nem érezzük magunkat boldognak. Ehhez elég az is, ha nem tudtunk eleget aludni vagy nem süt a nap.
De az is boldogtalanság érzéssel tölthet el, ha nem a jelenben élünk vagy éppen egy rossz kapcsolatban ragadtunk.
A pszichológusok szerint számos apró jel van, ami megmagyarázhatja, miért nem érezzük boldognak magunkat. Ezek között egészen hétköznapi dolgok is vannak, amiken nagyon könnyű lenne változtatnunk.
Csak észre kell vennünk, hogy ezekkel a saját boldogságunkat ássuk alá és akadályozzuk.
Mutatjuk, melyek azok a leggyakoribb szokásaink, amikkel tulajdonképpen a saját boldogságunkat akadályozzuk.
1. Nem vagyunk jelen a pillanatban
Ha mindig azon gondolkozunk, mi történhetett volna és mi történhet, azt jelenti, hogy az agyunk soha nem pihen meg igazán, nem alusszuk ki magunkat, nem ébredünk frissen és energikusan. És nem leszünk sosem igazán boldogok.
2. A túlgondolkodás boldogtalansághoz vezet
Nagyon sokan hagyják, hogy az elméjük mindig a lehető legrosszabb forgatókönyvre ugorjon. Ezt a szakemberek katasztrofizálásnak is nevezik.
Minél stresszesebbek vagyunk, annál nehezebb emlékeznünk arra, hogyan kell jól csinálni.
3. Nem a számunkra jó kapcsolatban élünk
A boldogtalanság oka nagyon gyakran az, hogy nem a jó kapcsolatban élünk, de félünk az egyedülléttől. A szakember szerint sokkal több jó oldala van a szingliségnek, mint azt az emberek gondolják.
A boldogtalanság oka lehet, ha nem a jó emberrel vagyunk együtt csak azért, mert félünk az egyedülléttől.
A párkapcsolatban élő emberek már nem tesznek annyi erőfeszítést a baráti kapcsolataikért, ami oda vezethet, hogy magányosabbnak érzik magukat, mint bármikor.
Ha ehhez még hozzávesszük azt is, hogy valaki nem a megfelelő ember mellett állapodott meg, az sokat ront a fizikai és lelki állapotán. Ha nincs orvosi magyarázat a szorongásra, boldogtalanság érzésére, érdemes őszintén szembenézni azzal, vajon egészséges vagy mérgező kapcsolatban élünk-e.
4. Áldozatként tekintünk magunkra
Azonban az, hogyan keretezzük saját magunkban a velünk történő negatív eseményeket, boldogtalanná tehet. Ha az általános, nagy kép helyett csak saját magunkat vagyunk képesek látni, egy idő után elhisszük, hogy tényleg nekünk a legrosszabb.
5. Aki nem tud egyedül lenni, nem lehet boldog
Komoly problémát jelent, ha valaki retteg attól, hogy egyedül kell lennie. Aki ezzel küzd, erős szorongást érez, ha egyedül marad. Retteg az elhagyatottságtól, ami gyermekkori traumában gyökerezhet.
Ha megtanulunk saját magunkkal is lenni, nemcsak boldogabbak leszünk hosszú távon, de minden kapcsolatunkra jó hatással lesz.
6. Nem azzal tápláljuk a testünket, amire szüksége van
Sokkal egyszerűbb testi oka is lehet a boldogtalanságnak, mint a bonyolult lelki folyamatok és érzelmek. Egyszerűen lehet, hogy nem adjuk meg a testünknek fizikailag, amire szüksége van.
Nem alszunk eleget, rossz ételeket eszünk és nem törődünk a kapcsolatainkkal.
A Harvard Egyetem pszichiátere, Dr. Uma Naidoo vezette azt a kutatást, melyben kimutatták, milyen jelentős hatása van a táplálkozásnak a kedélyállapotunkra és jóllétünkre. Azt is megfigyelték, hogy bizonyos ételek stresszt és szorongást válthatnak ki.
Például az ipari olajok, bő zsírban, olajban sült ételek, mesterséges édesítőszerek összefüggésbe hozhatók a depresszió kialakulásával. Ezzel szemben a probiotikumban gazdag joghurtok, egészséges zsírok – például az olajos halakban, avokádóban található zsírsavak – és az olyan ásványi anyagokat, mint a vasat, magnéziumot, káliumot és cinket tartalmazó élelmiszerek jót tesznek az agynak és fokozzák a boldogságérzetet.
7. Az érzelmeink irányítanak minket
Müller hangsúlyozta, hogy az elme csak egy eszköz arra, hogy megértsük a világot.
Ha a negatív érzéseink szabadon áramolhatnak, nem mi irányítjuk a hajót. Csak akkor vagyunk mi az agyunk kapitányai, ha megtanítjuk az agyunknak, mikor akarunk reagálni.
Kiemelt kép: unsplash.com