Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

5+1 tanács cukorbetegeknek a koronavírus-járvány kapcsán

Módosítva: 10/9/2024 2 perc AktuáliskoronavírusGyógyszerfertőzésekJárványvírusCukorbetegségvércukormérőÖsszes cikk
A járvány sajnos újra emelkedő esetszámokat mutat, ezért ajánlott néhány dologra fokozottan odafigyelni, hogy a cukorbetegség járvánnyal összefüggő kockázatait mérsékelhessük.

1. A fertőzés kockázatáról

A cukorbetegségben szenvedők ugyanolyan valószínűséggel fertőződhetnek meg a koronavírustól, mint bárki más. Azonban, ha már elkapták a fertőzést, a koronavírus súlyosabb tüneteket és szövődményeket okozhat a cukorbetegségben szenvedőknél - beleértve az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegeket is. A vírusfertőzés tüneteinek súlyosságát befolyásolhatja, ha a betegnek már kialakultak a cukorbetegséggel összefüggő szövődményei (pl. szív- és érrendszeri panaszok, vesekárosodás, lábkárosodás), de befolyásolhatja a beteg életkora vagy a cukorbetegség kezelésének módja is. 

2. Felkészülés a járványra, az esetleges karanténra…

A járvány, a karantén bizonyos fokú elszigetelődéssel jár, ezért fontos, hogy a cukorbeteg előre gondoskodjon arról, hogy szükség esetén kéznél legyen minden kapcsolattartási információ.

Érdemes előre gondoskodni arról, hogy megfelelő mennyiségű gyógyszer álljon rendelkezésre ahhoz, hogy a kezelőorvos által előírt terápia akár néhány hetes karantén esetén is maradéktalanul megvalósuljon.

Egyedül élő beteg esetén gondoskodni kell arról, hogy a környezete tudjon a betegségéről, mert megbetegedés esetén lehet, hogy szükség lesz segítségre.

És természetesen be kell szerezni a cukorbeteg diétához szükséges élelmiszereket és egyéb szükséges dolgokat, hogy minél kevesebbszer kelljen kilépni a lakásból.

3. Betegnapi szabályok

A diabétesz világában különleges jelentőséggel bírnak az ún. „betegnapi szabályok”, vagyis a cukorbetegségen felüli, akár ideiglenes betegségek (pl. megfázás, influenza) idején követendő előírások. Megbetegedés esetén ugyanis a szervezet felveszi a harcot a kórokozóval, és glükózt juttat a vérbe, hogy a szervezet energiához jusson. De mivel a cukorbetegek szervezete nem termel vagy nem termel elég inzulint, amely a megemelkedett vércukorszintet korrigálja, az emelkedni fog. A szervezet folyamatosan küzd és ez nehezebbé teszi a cukorbetegség kezelését, a beteg ki van téve a vércukorszint súlyos ingadozásának, vagy a ketoacidózis veszélyének.

Ha tehát egy cukorbetegnél diagnosztizálták a COVID-19 betegséget, fontos, hogy a beteg betartsa a betegnapra vonatkozó szabályokat.

Ha pl. a beteg rendszeresen ellenőrzi otthon a vércukorszintjét, akkor valószínűleg a betegség során ezt még gyakrabban kell megtennie - legalább négy óránként, még éjszaka is!

Ha a vércukorszint tartósan magas vagy éppen alacsony tartományban van, vagy ha a hiperglikémia jelei észlelhetők, akkor kapcsolatba kell lépni a kezelőorvossal.

Bármely fertőzés megnövelheti a vércukorszintet és a folyadékigényt is, ezért ügyelni kell arra, hogy legyen hozzáférhető elegendő folyadék.

Figyelni kell a testsúlyváltozásra, a hőmérsékletre, a légzés szaporaságára, a pulzusra – ezek megváltozása utalhat egy esetleges állapotromlásra.

4. A vérnyomás szabályozásáról

A vérnyomás szabályozása nélkülözhetetlen része a cukorbetegség kezelésének. De még magas vérnyomás hiányában is gyakran javasolnak az orvosok bizonyos vérnyomáscsökkentő gyógyszereket, hogy megvédjék a beteget a vesével és a szívvel kapcsolatos szövődményektől. Az a cukorbeteg, aki ilyen jellegű gyógyszert szed, ne változtasson az orvos által előírt adagokon anélkül, hogy az orvossal egyeztetne erről. Jelenleg ugyanis nincs a tudomány által megerősített összefüggés ezen vérnyomáscsökkentő gyógyszerek és a COVID-19 fertőzés kockázata vagy annak szövődményei között.

5. Az immunszuppresszív gyógyszerek használatáról

Ha a beteg immunszuppresszív gyógyszert szed, nagyon fontos, hogy ne hagyja abba gyógyszer szedését, hiszen erre a gyógyszerre szüksége van, hogy az megakadályozza pl. az átültetett vese kilökődését (veseátültetett betegek esetében) vagy megelőzze azt, hogy a betegség belobbanjon (vesebetegségben szenvedők esetében).

5+1. Kapcsolattartás a kezelőorvossal

Mivel a betegség jellege és kezelése esetenként nagyon különböző lehet, ezért fontos, hogy a beteg tartsa a kapcsolatot a kezelőorvosával és bármilyen, a betegségével kapcsolatban felmerülő kérdést egyeztessen vele, hiszen a saját orvosa – aki ismeri a betegség történetét – a leghitelesebb forrás.

A járvány sajnos újra emelkedő esetszámokat mutat, ezért ajánlott néhány dologra fokozottan odafigyelni, hogy a cukorbetegség járvánnyal összefüggő kockázatait mérsékelhessük.