Érdemes megnézni az összetevőket, az sokat segít a választásban. Jó, ha több tünetet is lefed a szirup, például az orr mellett a torokpanaszok enyhítésére is alkalmas.
Gyógyszer előtt gyógynövény!
Érdemes már a kezdeti tüneteknél, a torokkaparásnál, orrfolyásnál elkezdeni a kezelést, hogy elkerüljük a felülfertőződést és az esetleges antibiotikum-kúrát. Ha időben megtámogatjuk a szervezetünket természetes hatóanyagot tartalmazó, gyógynövényes sziruppal, az meghálálja a törődést.
A több gyógynövényt is tartalmazó, egy-egy problémára célzottan összeállított szirupoknak nagy előnye, hogy nem kell gondolkodni, kitalálni, milyen gyógynövénnyel, gyógyteával kezeljük a betegséget, nem szükséges fitoterápiás tudás hozzá. A jó szirupokban található gyógynövények ráadásul szinergikusan erősítik egymás hatását.
Kedvencek egy kortyban
A lándzsás útifű jótékony hatását sokan ismerik, de az erdeifenyő rügy és az orvosi ziliz is segít a kezdődő torokfájdalom, nátha esetében. A nyákoldó hatású fenyőrügy nem véletlenül lett az egyik legnépszerűbb gyógynövény a koronavírus-járvány időszakában. Az orvosi ziliz pedig a torokfájdalom egyik legjobb gyógyítója volt már a népi gyógyászatban is.
A lándzsás útifű, népies nevén kígyófű, hálófű, útilapu
Európa-szerte elterjedt, egészségvédő hatóanyagokban gazdag gyógynövény. A népi hagyomány évszázados megfigyelései szerint a gyógynövény kivonatából készült szirup segítséget nyújthat a légúti panaszok enyhítésében. A gyógynövény kivonatának egyik legfontosabb jótékony hatása köhögéscsillapító, légzéskönnyítő tulajdonsága.
A lándzsás útifű csillapíthatja a száraz, irritáló köhögést és segíthet feloldani a nyákot a tüdőben és a légutakban. A gyógynövény értékes kivonatából készült szirup hatékony segítséget nyújthat a torokfájás enyhítésében is.
A növény alkotóelemei toroknyugtató, fájdalomcsillapító hatásokkal bírnak, ezért gyakran használják a mandulagyulladás vagy a torokgyulladás tüneteinek enyhítésére. A hörghurut és egyéb légúti problémák kezelésének céljából gyakran ajánlják a lándzsás útifű szirupot gyermekeknek.
A szirup segíthet a folyton feltörő köhögési inger csillapításában, ezáltal a nyugodtabb alvásban - s kellemes, édeskés ízének köszönhetően a gyermekek is könnyebben elfogadják.
Erdély aranyat érő csodaitala, a fenyőrügyszirup
Hihetetlenül eredményesen használható megfázások esetén a fenyőrügyből készített szirup, mivel a benne lévő anyagok nyákoldó hatásúak, így természetes köptető, ráadásul csillapítja a torokfájást, a köhögést, és még a légutakat is nyugtatja.
Ha ez még nem lenne elég, magas a C-vitamin tartalma, de találhatunk benne még különböző ásványi anyagokat, B2-, K-vitamint, karotinoidokat, tűlevélgyantát, cserzőanyagokat, és még illóolajokat is. Nem új keletű a fenyőfélék hasznosítása, ugyanis már évezredek óta tudjuk, hogy ezek a növények fantasztikus lehetőségeket rejtenek magukban.
Bűbájos gyógynövény az orvosi ziliz
Az orvosi ziliz egy csodálatos gyógynövény, amely a kertek egyik tündöklő dísznövénye is lehet, hisz szemet gyönyörködtető. A mályvafélék családjába tartozik, nevezik még fehér mályvának és bársonyos mályvának is. Elsősorban a nedves, nyirkos réteket, illetve a folyók ártereit kedveli.
Hatóanyagi többek között a következők: poliszacharidok, keményítő, pektin, flavonoidok, kumarin, illóolaj, tannin és fenolsav. Ezek a hatóanyagok legfőképpen a nyálkahártya irritációját képesek csökkenteni.
Levelei, gyökere és virágai is gyógyító hatásokkal rendelkeznek. A növényben található nyálkaanyag miatt elsősorban a következő betegségre lehet alkalmazni: szájüregi és torokgyulladás, köhögés, légutak gyulladása, rekedtség, hörghurut, légcsőhurut és egyéb légúti megbetegedések.
A népi gyógyászat szerint orvosolja a rekedtséget és erősíti az immunrendszert, de a torok fájdalmát is csillapítja és csökkenti a száraz köhögési ingert. Ebből a gyógynövényből készített szirup, a torokfájdalom egyik legjobb gyógyítója.
A gyógynövények mellett figyeljünk a többi összetevőre is. Minél kevesebb mesterséges anyagot tartalmaz egy szirup, annál jobb a termék. A 100%-ban természetes, tartósítószer-mentes szereket javasolja a szakember, plusz létezik laktóz- és gluténmentes verzió is, erre érdemes rákérdezni a patikákban.
Egy induló meghűlésnél, náthánál nem kell azonnal orvoshoz szaladni, de ha néhány napon belül nem javulnak a tünetek, mindenképpen keressünk fel gyerekorvost!
Borítókép: elements.envato.com