Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Vírusokat szabadítunk a természetre

Módosítva: 10/9/2024 1 perc AktuálistermészetegészségÉletmódÁllatokfertőzésekvírusVírusos megbetegedésekfertőző betegségekÖsszes cikk
A kórokozók nemcsak állatról terjedhetnek emberekre, hanem fordítva is.

Egy új vizsgálat alapján az emberiség a véltnél gyakrabban adhatott vissza vírusokat az állatvilágnak – számol be a Phys.org. A szakértők közel száz olyan esetet írtak le, amikor egy kórokozó visszaterjedt a természetbe. Ilyen vírus többek között a SARS-CoV-2, amely tenyésztett nyérceket és állatkerti tigriseket fertőzött meg, de Amerikában és Kanadában vadon élő fehérfarkú szarvasokat is elért. Egy esetben egy szarvasról ismét emberre terjedhetett át a kórokozó.

Gregory Albery, a Georgetowni Egyetem munkatársa szerint a pandémia miatt érthető módon sokakat foglalkoztatnak a hasonló ember-állat fertőzések. A kutatók az elérhető szakirodalmat elemezték, hogy jobban megértsék a helyzetet.

Forrás: unsplash

Az észlelt esetek közel fele állatkertekben történt, ahol a gondozók és állatorvosok közeli érintkezésben álltak az élőlényekkel. Az átadások több mint fele főemlősökhöz köthető, ami a rokonság miatt nem meglepő. Úgy tűnik, a hasonló esetek gyakran azonosítatlanok maradnak, ez pedig nemcsak az érintett állatfajokra, hanem az emberekre is veszélyes.

Bár a koronavírus okozta világjárvány súlyos pusztítást okoz, a pandémiás helyzet lehetőséget is teremtett a tudományos előrejelzések tesztelésére. A kutatók szerint az átterjedések viszonylag jól megjósolhatóak, az viszont gondot jelent, hogy keveset tudunk a természetben lévő betegségekről. A szakértők úgy vélik, hosszú távú monitorozási programokra van szükség.

A kórokozók nemcsak állatról terjedhetnek emberekre, hanem fordítva is.