Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Veszélyben a mediterrán és a trópusi élővilág

Módosítva: 9/19/2020 Szerző: National Geographic 1 perc KlímaváltozáskörnyezettudatosságKörnyezetvédelemÁllatokKutatásNövényekéghajlat
A szakértők úgy vélik, hogy a mediterrán és trópusi területeken élő állatokat fenyegeti leginkább az emberi terjeszkedés és a klímaváltozás.

A University College London (UCL) kutatói arra jutottak, hogy a kihalási kockázatok nem arányosan oszlanak el világszerte. Tim Newbold, a csapat vezetője szerint a trópusi területeken az elkövetkező évtizedekben jelentős lesz a mezőgazdasági előretörés, és már most sok szélsőséges hőmérsékleti értéket tapasztalnak ezekben a régiókban.

A szakértők úgy gondolják, hogy a biodiverzitás globális csökkenése a vártnál is rosszabb lehet. A folyamat főként a mediterrán és a trópusi területeket érinti, amelyek a legváltozatosabb élővilágok közé tartoznak.

A csapat 91 országban összesen mintegy 47 ezer állat-, növény- és gombafaj adatait vizsgálta, hogy felmérjék, hány faj él az ember által megzavart környezetben, például városokban. A szakértők a regionális klímamodelleket elemezve arra is következtettek, hogy az adott területen fennmaradhatnak-e az élőlények.

Az eredmények alapján az emberek komolyabb fenyegetést jelentenek a biodiverzitásra a mediterrán és a trópusi térségekben. Emellett az is kiderült, hogy a trópusi erdőkben és füves területeken, illetve a mediterrán környezetben élő gerinceseket veszélyezteti leginkább az éghajlatváltozás. A szakértők szerint az összes trópusi régióban egy Celsius-foknyi felmelegedés 10-13 százalékkal csökkenti majd a fajok számát. Az eredményekre egy lehetséges magyarázat, hogy a többi területen az ember régóta jelen van, és a sérülékenyebb fajok emiatt már eltűntek ezekből a térségekből.

Forrás: ng.hu