Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Vérvétel előtt: mit szabad és mit nem?

Módosítva: 3/19/2025 Szerző: Szimpatika Forrás: Szimpatika 2 perc Vitáltippekegészségügyi szűrővizsgálatokOrvosokvérvérszegénységlaboratórium

Sokan tudják, hogy az éhgyomorra végzett vérvétel előtt nem szabad enni, azonban nem feltétlenül egyértelmű, hogy ez pontosan mennyi időt is takar. Más laborvizsgálatoknál ezzel szemben nincsen szükség koplalásra, nyugodtan megreggelizhetünk előtte. De az étkezésen túl számos egyéb kérdés felmerülhet a gyógyszerszedéstől kezdve a víziváson át a dohányzásig. Lássuk is, hogyan érdemes készülnünk!

A vérvétel előtt mindig tartsuk be az orvos utasításait!

A vérvétel rengeteg laborvizsgálat első lépése: a vérből ugyanis a különféle tápanyagok, nyomelemek koncentrációján át a hormonszintekig nagyon sok kulcsfontosságú élettani paraméter meghatározható. Azonban vérvétel és vérvétel között is óriási különbségek vannak: van, amelyeket éhgyomorra kell végezni, másoknál nem szükséges kihagyni a reggelinket. A következőkben általános ajánlásokat gyűjtöttünk össze, ezzel együtt kulcsfontosságú, hogy orvosunk utasításai az elsődlegesek, azokat minden esetben tartsuk be!

Vérvétel előtt lehet enni?

Az éhgyomri vérvétel előtt nem szabad enni, más esetekben, például hormonok és tumormarkerek vizsgálata előtt nem kell koplalni, ilyenkor nyugodtan együnk, igyunk, ahogy szoktunk.

A vérvétel előtt hány órával nem szabad enni?

Az éhgyomorra végzett vérvételeknél azt szokták ajánlani, hogy legkésőbb 10-12 órával előtte ejtsük meg az utolsó étkezést. Ilyenek például a vércukor, a koleszterin- (LDL, HDL), a triglicerid- és a hasnyálmirigy-enzimek szintjét mérő vizsgálatok. Ezekre a vizsgálatokra legtöbbször az ébredést követő időszakban kerül sor. Ilyenkor fontos, hogy előtte ne végezzünk intenzív mozgást, mert az csökkenhet a vizsgált anyagok és hormonok szintjét!

Ha tehát reggel kilencre megyünk, legkésőbb este  tizenegykor, de inkább kilenckor hagyjuk abba az evést. Az időablak betartása mellett fontos az is, hogy a koplalás előtt se fogyasszunk zsíros vagy magas szénhidrát- vagy fehérjetartalmú ételeket, alkoholt pedig főleg ne! Ezek ugyanis ronthatják a vizsgálat pontosságát, hatékonyságát.

Vannak olyan laboratóriumi vizsgálatok, amelyek esetén már a vérvételt  két-három napban is be kell tartanunk speciális utasításokat. Ilyenek például a terheléses vércukorszint- és inzulinrezisztencia-vizsgálatok.

Bár szinte biztosra vehető, hogy az orvos is pontos instrukciókat fog adni, ha bizonytalanok vagyunk, mindig kérdezzünk!

Az éhgyomri vérvétel előtt lehet vizet inni?

Igen, sőt, ajánlott is. Nyugodtan igyunk meg 2-3 pohár szénsavmentes vizet a vérvételt megelőzően, hogy könnyebben menjen a vérvétel. A megfelelően hidratált szervezetben nem fognak összeesni a vénák, illetve nem fog lelassulni a vér áramlása, így könnyebb dolga lesz a vérvételt végző laborasszisztensnek. Azonban túl sokat se igyunk, mert felhígulhat a vér, ami szintén pontatlan eredményekhez vezethet.

Vérvétel előtt kávé: szabad?

Ha csak az orvos nem engedélyezi, nem, mert befolyásolhatja az eredményeket, ahogy a tea is. Az üdítőket szintén kerülni kell a vérvételig. Ugyanez igaz a dohányzásra, várjunk vele a vérvétel utánig!

Kíméljük magunkat!

A vérvétel előtti napon kíméljük magunkat, kerüljük a komoly fizikai megerőltetést. A vérvétel után szintén pihenjünk egy darabig, hagyjuk, hogy regenerálódjon a szervezetünk!

Diéták, gyógyszerek, táplálékkiegészítők

Ha speciális diétát követünk, mindenképpen említsük meg orvosunknak. Ugyanúgy fontos, hogy beszámoljunk neki a szedett gyógyszerekről (orvos által felírt, illetve vény nélküli) és táplálékkiegészítőkről, például vitaminokról is. Az adott laborvizsgálat típusától függ, hogy maradjunk-e a megszokott gyógyszerszedési időpontoknál, vagy esetleg változtatnunk kell rajta, erről mindig az orvos dönt!

Vérvétel előtt vérnyomáscsökkentő: szabad?

Az adott vizsgálattól függ, hogy engedélyezett-e a vérvétel előtt vérnyomáscsökkentő szedése. Mindenképp kövessük az orvos utasításait!

Pár hasznos tanács

A vérvétel előtt érdemes kicsit sétálni, hogy serkentsük a vérkeringést. Ha félünk a vérvételtől, esetleg tartunk tőle, hogy elájulunk, jelezzük a vérvételt végző asszisztenst, mert akkor ennek fényében vesznek vért, például fekve. A vérvétel után szorítsuk a kezünkre a vattát pár percig, és a következő egy-két órában kerüljük a fizikai megterhelést. Érdemes lehet magunkkal vinni egy kis vizet és némi szőlőcukrot, banánt vagy csokit, hogy a vérvétel után hamar „feltölthessük” a szervezetet és javíthassuk a közérzetünket.

Tekintse meg a Szimpatika kínálatában kapható diagnosztikai gyorsteszteket!