A kísérletsorozatban 16 beteg vett részt, mindannyian B típusú akut limfoid leukémiában szenvedtek. Akut leukémia során a fehérvérsejtek érési folyamata egy bizonyos ponton megszakad, a limfociták kóros mértékben felszaporodnak és kiszorítják a csontvelőben lévő többi, normális sejtet.
Azok közül a betegek közül, akik a kutatásban részt vettek, 14-en már két éve tünetmentesek. Renier Brentjens kutatásvezető elmagyarázta a folyamatot: a páciens saját T-limfocitátit genetikailag módosítják úgy, hogy azok felismerjék a rákos sejtek fehérjéit és így meg tudják támadni ezeket a sejteket, míg az egészséges sejteket békén hagyják. (Módosítás nélkül valamennyi sejtet válogatás nélkül megtámadnák.)
A módszer kifejlesztésén már 15 éve dolgoznak. A mostani kísérlet eredménye áttörésnek tekinthető, mert a betegek nagy része ötven év feletti volt, és már a rák végső stádiumában alkalmazták náluk a kezelést. Korábban semmilyen hagyományos módszer, még a kemoterápia sem segített rajtuk.
A módszert több kórházban is kipróbálják az Egyesült Államokban és Európában, és a University of Pennsylvania is tanulmányozza az eljárást. A kezelés egyelőre nagyon drága, százezer dollár betegenként, de a kutatók abban reménykednek, hogy lejjebb megy az ára, ha gyógyszergyártók is beszállnak, és az eljárás jobban elterjed.
Forrás: https://index.hu/