A betegség miatti csonttörések száma évente 80 ezerre tehető, az ellátásukhoz szükséges sebészeti technikák azonban egyre fejlettebbek - a legfrissebb technikákról Budapesten tárgyaltak az európai specialisták.
Becslések szerint kilencszázezer csontritkulásos beteg van ma Magyarországon. A betegek kétharmada nő, legtöbbjük 50 évesnél idősebb, a tünetek általában a változó korban jelentkeznek.
"Van egy csontépítés és van egy csontlebontás, ami gyakorlatilag a szervezetünkben egyensúlyban van mindaddig, amíg a mozgásszegénység, táplálkozási, vagy pedig valamilyen hormonális okok ezt nem befolyásolják előnytelenül" - mondta Kun László, szülész-nőgyógyász.
Megfelelő mennyiségű Kalcium és D-vitamin bevitellel, illetve testmozgással megelőzhető, időben felfedezve pedig gyógyszerrel is kezelhető a csontritkulás. A betegség idős korban csonttörések okozója is lehet, melyeknek gyakran műtét a vége.
Az ellátásban a magyar ortopéd sebészet európai viszonylatban az élen jár. Az Uzsoki kórházban ezt bemutató műtéten is bizonyították az orvosok az Európai Ortopéd- és Baleseti Sebész Társaságok Szövetségének idei mesterkuzusa során. A mesterkurzusra 16 országból - még a tengeren túlról is - több mint 60 szakember érkezett, hogy megossza tapasztalatait a témában.
Hangody László, az Uzsoki Kórház, Ortopéd- Traumatológiai Osztály osztályvezető főorvosa elmondta: mára olyan új csontegyesítő anyagokat, endoprotéziseket fejlesztettek ki, amelyekkel ezeknek a sérüléseknek az ellátása lényegesen könnyebb, a rehabilitáció rövidül és a beteg komfortérzése, életkilátásai javulnak.
Forrás: Hirado.hu