Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Új anyag segíthet a szívinfarktus gyógyításában

Módosítva: 9/7/2013 Szerző: Szimpatika 2 perc
Egy új, hidrogél névre keresztelt anyag az infarktuson átesett betegek elhalt szívizmába fecskendezve segíthet a regenerációs folyamatok elindításában, ezzel javítva a szív teljesítményét és a beteg későbbi életkilátásait.

A San Diegóban található University of California biotechnológusai egy állatkísérleten alapuló tanulmányban bemutatták, hogy egy új, injekciós formában beadható anyag, a hidrogél, képes a szívinfarktusból származó károsodás csökkentésére és a regenerációs folyamat megindítására. Az anyag segítségével a szívizomban új szövet és érrendszer képes létrejönni, és ez a szövet később az egészségeshez hasonló kontraktilis funkcionalitással is rendelkezik, javítva a szív pumpafunkcióját, a kamrák volumenét és a globális falmozgásokat egyaránt.

A kutatók eredményeiket először a Science Translational Medicine c. magazinban jelentették meg februárban, a felismerések pedig készen állnak arra, hogy Európában még idén klinikai tanulmányok keretében kerüljenek gyakorlati kipróbálásra.

Az Amerikai Egyesült Államok területén évente 785 000 új szívinfarktusos eset történik. Jelenleg nem rendelkezünk olyan, a napi gyakorlatban hatékonyan használható módszerrel, mely képes lenne a kiesett szívizomsejtek működésének pótlására. A kutatás vezetője, Karen Christman professzor kiemeli, hogy az új eljárás nem igényel sem műtétet, sem általános anesztéziát.

A gélt a coronarographia (koszorúérfestés) végzéséhez hasonlatos katéteren keresztül kerül adják be, és a sérült szövetben egyfajta állványként funkcionál, jelenlétével serkentve az új sejtek növekedését és a sejtregenerációt. Mivel a gélt sertésből származó szívizomból izolálják, a károsodott szívizom pozitívan reagál az anyagra, nem pedig immunfolyamatok láncolatával – ezzel ideális környezet teremtődik a szöveti újraépüléshez.

A hidrogél egészen pontosan kardiális kötőszövetből készül, melyet szívizomból nyernek egy tisztítási folyamat után. A következő lépésben az anyagot fagyasztva szárítják, ezután pedig finom porrá őrlik. Ez a por a későbbiekben egy folyadékban lesz feloldva, aminek köszönhetően könnyen injektálható. A beadott szer a testhőmérsékleten félig szilárd, porózus gél állapotot vesz fel, ezzel biztosítva a celluláris folyamatokhoz szükséges felszínt.

A hidrogél biokompatibilitása sem okozott idáig problémát, és a kísérletek nem számolnak be egyetlen mellékhatásról sem. A géllel kezelt állatok szervezetében nem zajlott le gyulladásos reakció, nem volt laesio (kóros szöveti elváltozás), és az aritmiára való hajlam sem vált fokozottabbá. Az anyag biztonságosságát vizsgáló szakemberek további teszteket végeztek humán vérmintákon, és úgy találták, hogy a hidrogél nem változtat a vér alvadási képességén. Ez a felismerés is abba az irányba mutat, hogy a szer képes lehet kompatibilitása okán emberi használatra is.

Christman professzor a felismerést kiemelten fontosnak tartja, mivel napjainkban egyre több ember esik át infarktuson, mely a későbbiekben szívelégtelenségig vezethet. A tanulmány adatai szerint a hidrogél növeli a szívizom tömegét, a hegszövet mennyisége pedig csökken hatására az érintett régiókban, mely segíthet a szívelégtelenség megelőzésében. Az eredmények arra engednek következtetni, hogy egy új és hatékony minimál invazív eljárás születhet, mely az infarktusos betegek túlélési esélyeit javíthatja a jövőben.

forrás: https://www.nilnocere.hu