Ezzel a lépéssel Magyarország – Dánia és Ausztria után – az Európai Unióban harmadikként két százalékra csökkentené e zsiradékok fogyasztásának arányát, amivel radikálisan csökkenthető lenne a szív- és érrendszeri betegségek egyik kiemelt rizikófaktora. Az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) egy logót kíván bevezetni a transzzsírbevitel szempontjából „ártalmatlanított” élelmiszerek jelölésére.
A transzzsírsavak az élelmiszeripar kedvelt alapanyagai, mivel hosszabban eltarthatóvá teszik az élelmiszereket, mert ezek a zsírsavak nehezebben avasodnak, mint a hagyományos zsiradékok. Az egészségügyi szakemberek azonban már korántsem olyan lelkesek a zsírsavak ezen típusa iránt, mint az élelmiszergyártók: számos tanulmány egyértelműen a transzzsírokat teszi felelőssé a szív- és érrendszeri problémák, köztük az érelmeszesedés gyakoriságáért és a szívinfarktusos esetek jelentős részéért. De nemcsak a szívre és az érrendszerre ártalmasak a transzzsírsavak, hanem a központi idegrendszerre is. A Neurology című lapban tavaly nyilvánosságra hozott adatok szerint összefüggés van a vér magas transzzsírsavszintje és az agy működése között: sok transzzsírsav jelenlétében az agyi működéseket mérő tesztek gyengébb eredményt jeleznek, sőt az agy térfogata is csökken.
Az OÉTI honlapjáról már letölthető leírás és szabályzat így írja le a logót: „Zöld peremű körben elhelyezett narancssárga trapézalakzat egy narancssárga cseppel az alján. A kör zöld felsőrészében az »OÉTI« szöveg szerepel fehér színnel, alsó részében a »TFA Control« szöveg szerepel fehér színnel. A narancssárga trapézalakzatban a »Transzzsír Kontroll« szöveg szerepel fehér színnel.”
A jelzés szerepét pedig a szabályzatban így határozzák meg: „A Transzzsír Kontroll logó célja, hogy a fogyasztók által jól láthatóan, a többi hasonló vagy vele azonos típusú termékektől elkülöníthető módon jelezze, hogy az adott élelmiszeripari termék technológiai eredetű transzzsírsavtartalma alacsony, azaz a termék 100 g zsírtartalmára vonatkoztatva maximum 2 g technológiai eredetű transzzsírsavat tartalmaz. Továbbá azon összetett élelmiszerek esetén, ahol az élelmiszer összes zsírtartalma kevesebb, mint 20%, és az élelmiszer összes zsírtartalmának 100 grammjában a transzzsírsavak mennyisége nem haladja meg a 4 grammot, vagy ha az élelmiszer összes zsírtartalma kevesebb, mint 3%, és az élelmiszer összes zsírtartalmának 100 grammjában a transzzsírsavak mennyisége nem haladja meg a 10 grammot.”
A kereskedelmi forgalomból származó ételek transzzsírsavtartalmát megtalálja az OÉTI honlapján, az alábbi webcímen:
https://www.oeti.hu/download/tfacsop.pdf
forrás: MNO, OÉTI