A terhesség korai jelei viszonylag hamar jelentkeznek, a hormonrendszer ugyanis gyorsan leköveti a petesejt beágyazódását. Fontos tudni, hogy a terhesség első jelei nem mindig egyértelműek, ugyanis számos olyan tünet van, amelyet más okok is kiválthatnak, ilyen például a fejfájás vagy a folyamatos fáradtság. A hormonális változások az idő előrehaladtával egyre többféle formában megnyilvánulnak – amennyiben több ilyen árulkodó jelet tapasztalunk, mindenképp érdemes csináltatni egy terhességi tesztet. De mik is ezek a jelek?
Először is fontos tudni, hogy klasszikusan a terhességet nem a petesejt beágyazódásától számítjuk, hanem az utolsó menstruáció időpontjától. Ezzel együtt jelen cikkben a fogantatástól számoljuk a heteket, hogy könnyebb legyen nyomon követni, hogy mennyi idő telt el a petesejt megtermékenyülése után.
Bár vannak egyéni eltérések, a terhesség első jelei sokszor már a fogantatást követő egy-két hétben észrevehetők. A modern, érzékeny tesztek már a megtermékenyülést követő 8-10. nap során, azaz a következő menstruációs vérzés várható időpontjában ki tudják mutatni a nagyon korai terhesség fennállását a kizárólag a terhesség alatt termelődő HCG hormon koncentrációjából. A terhességi teszteket a gyártó utasításainak megfelelően kell alkalmazni, általában reggel, ekkor a legmagasabb ugyanis a vér HCG-szintje.
Minden nő más, így a terhesség tünetei is másféle módon és időben jelentkezhetnek. A fogantatás után jelentkező hormonális változások más-más módon hathatnak a várandós kismamákra, ezért csak több tünet együttes fennállása jelent erős gyanút. Fontos tudni, hogy a tünetek egy részét számos más ok is kiválthatja a különféle vitaminhiányoktól kezdve bizonyos hormonális- és anyagcserezavarokon át egészen a pszichés eredetű problémákig, így ezeket a lehetőségeket is észben kell tartani.
A legtöbb nő akkor kezd gyanakodni várandósságra, ha elmarad a menstruációs vérzés. Bár előfordulhat, hogy a megtermékenyülés után is jelentkezik vérzés a menzesz időpontjában, ez sokkal kevesebb vérrel jár, inkább egy pecsételő vérzésről van szó. Az is előfordul, hogy az alhasi vérbőség miatt menzesz nélkül is jelentkeznek enyhe alhasi görcsök. Fontos tudni, hogy ha a később, a megtermékenyülés utáni harmadik héttől jelentkezik pecsételő vérzés, akkor fontos orvoshoz fordulni, ez a tünet ugyanis progeszteronhiányra, súlyosabb esetben pedig méhen kívüli terhességre is utalhat.
A várandósság alatt megváltozik a hüvelyi folyás mennyisége és jellege: megnő a hüvelyváladék mennyisége, és hígabbá, fehéresebbé válik. Amennyiben viszont azt vesszük észre, hogy irritációt, szúró érzést tapasztalunk, a váladék pedig szokatlan színű és/vagy kellemetlen szagú, könnyen lehet, hogy bakteriális vagy gombás fertőzés áll a háttérben. Ezek a fertőzések veszélyeztethetik a magzat egészségét, ezért ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk, mindenféleképp keressük fel nőgyógyászunkat.
A hormonháztartás megváltozása miatt várandós kismamák sokszor azt tapasztalják, hogy folyton fáradtak, és akármennyit alszanak vagy pihennek, nem tudják igazán kipihenni magukat. Ezzel együtt fontos, hogy aludjunk és pihenjünk, amennyit csak tudunk, mert a szervezetnek ilyenkor erre van szüksége.
A hányinger az egyik legtipikusabb tünet, amely legtöbbször reggel jelentkezik, de a nap többi részében is előfordulhat. Jellemzően a terhesség ötödik-hatodik hetétől, azaz a megtermékenyítés után 3-4 héttel kezdődik az reggeli rosszullét, de előfordul, hogy már ennél korábban jelentkezik. A tünetek az első trimeszterben erősebbek, a második trimesztertől kezdve azonban elkezdenek alábbhagyni. Érdemes a nap során több, apró étkezést beiktatni, illetve mindig magunknál tartani némi egészséges nassolnivalót, így enyhíteni lehet az émelygésen.
Bizonyos esetekben kialakulhat az úgynevezett terhességi vészes hányás is. A kismama ilyenkor naponta többször, intenzíven hány, aminek feltehetőleg a magzat által termelt GDF 15 faktorral szembeni érzékenység az oka. A folyamatos hányás kiszáríthatja a szervezetet, illetve megakadályozhatja a tápanyagok megfelelő felszívódását, ez pedig veszélyt jelenthet a magzatra, ezért ilyenkor minden esetben orvoshoz kell fordulni.
Gyakori, hogy a várandós kismama nagyon erősen rákíván bizonyos ételekre, más ételektől pedig nagyon intenzíven undorodni kezd. Ez az undor kiterjed a szagokra is; az állapotos kismama olyan illatoktól is erős viszolygást érezhet, amelyeket korábban kifejezetten kedvelt.
A terhesség nagyon jelentős hormonális változásokkal jár, így tipikusak az intenzív hangulatingadozások, ahogy az indokolatlan ingerültség és a fejfájás is.
A megtermékenyítés után szinte azonnal megemelkedik a testhőmérséklet, amely gyakran a hőemelkedés érzetével jár. Ilyenkor úgy érezhetjük, hogy bármikor megbetegedhetünk, pedig semmi ilyesmiről nincs szó. A pulzusszám szintén megemelkedik, ami annak köszönhető, hogy az anya keringési rendszerének immár a magzat tápanyag- és oxigénigényét is ki kell elégítenie.
Kezdetben a hormonális hatások váltják ki a gyakori vizelési ingert, majd a magzat növekedésével egyre jobban összenyomódnak a belső szervek, így a húgyhólyag is, ami szintén ezzel a hatással jár.
A hormonális hatások, azaz az ösztrogén és a progeszteron szintjének megemelkedése következtében az egész mell duzzadtabbá és érzékenyebbé válik. Tipikus továbbá, hogy egy idő után megnagyobbodnak és sötétebbé válnak a mellbimbók.
A megnövekedett progeszteronszintnek köszönhetően ellazulnak a simaizmok, így lassul a bél perisztaltikus mozgása. A lassabban áramló béltartalom pedig székrekedést és puffadást okozhatnak, amit bőséges folyadékfogyasztással és élelmi rostban gazdag ételek fogyasztásával tudunk ellensúlyozni. Ritkábban, de hasmenés is előfordulhat, például ha túlzásba visszük a gyümölcs- és zöldségfogyasztást. A hasmenéstől sem kell megijedni, de ha két napnál tovább fennáll, forduljunk orvoshoz!
Tekintse meg a Szimpatika kínálatában kapható, kismamáknak szánt termékeket!