Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Tejfog: a legfontosabb információk szülők számára

Módosítva: 3/19/2025 Szerző: Szimpatika Forrás: Szimpatika 5 perc VitáltippekGyermekFogainkfogorvos

Mi az a tejfog? Tejfognak a gyerekeknél először megjelenő fogakat nevezzük, amelyek a maradó fogak megjelenéséig szolgálják kis tulajdonosaikat. Kisebbek, mint a maradó fogak, és vékonyabb a gyökerük, illetve a zománcrétegük is. Bár a fogváltáskor lecserélődnek, mégis fontos, hogy ápoljuk őket, és rendszeres fogorvosi kontrollvizsgálatokon ellenőrizzük, hogy minden rendben van-e velük, ugyanis a tejfogak problémái a maradó fogak károsodásához is vezethetnek.

Mikor jelennek meg a tejfogak?

A csecsemők általában fogak nélkül születnek. Az első tejfogak legtöbbször 6-8 hónapos korban bújnak elő, az utolsók pedig 2,5-3 éves kor körül jelennek meg. A tejfogak fokozatosan cserélődnek le a maradó fogakra, nagyjából 6 és 10-13 éves kor között, ezt nevezzük fogváltásnak.

Tejfogak száma: hány tejfog van?

A tejfogak száma alacsonyabb, mint a maradó fogaké. Csupán 20 tejfog van, míg a maradó fogakból 32 található a szájban, a felnőttek nagyobb állkapcsában ugyanis több fog is elfér.

A tejfogak sorrendje – így jelennek meg

  • Először a középső négy metszőfog (frontfog) jelenik meg. Az alsó kettő 4-6 hónapos korban, a felső kettő 8-12 hónapos korban.
  • Ezt követik az oldalsó metszőfogak, a felsők általában 9-13 hónap, az alsók 10-16 hónapos kor között.
  • Az első tejőrlő fogak 13-19 hónapos korban bukkannak elő, és ezek már a rágást is lehetővé teszik.
  • A szemfogak 16-23 hónapos korban jelennek meg.
  • Végül pedig a hátsó tejőrlő fogak jelennek meg, nagyjából 23-33 hónapos korban.

Fontos megjegyezni, hogy a fogak megjelenésének ideje gyerekfüggő, ezért nem kell pánikba esni, ha nem pontosan ebben a sorrendben vagy időpontban bukkannak elő a tejfogak.

A fogzás és tünetei

A fogzás általában megterhelő időszak a gyerekek és a szülők számára is. Az éles szélű fogak kibújás közben ugyanis legtöbbször irritálják, szúrhatják a fogínyt. A babák erre a kellemetlen érzésre legtöbbször nyugtalansággal, sírással reagálnak. Gyakori, hogy nehezen alszanak el, illetve többször megébrednek, ami sokszor a szülőket is komoly próbatétel elé állítja. Emellett az érkező fogacskák helyén bepirosodhat a fogíny, sőt, az arc is. Van, hogy hőemelkedés is előfordul.

Tanácsok fogzás idejére

Kétféle lehetőségünk van szülőként: egyfelől a pici diszkomfortérzetének csökkentése, másfelől pedig a figyelmének elterelése. A tünetek enyhítésében segíthet, ha a megszokott műanyag kanál helyett fém kanállal etetjük. De nemcsak a kanál hűsítheti a baba ínyét, a hűtött zöldségek, gyümölcsök, illetve a hűthető rágókák is sokat segíthetnek.

A gyerekorvos ezen túl felírhat ínynyugtató hatású ecsetelőket, géleket, illetve szóba jöhet a fájdalomcsillapítók adása is, de ezeket nem szabad rendszeresen alkalmazni.

Napközben pedig igyekezzünk minél több minőségi időt tölteni vele, amennyire a lehetőségeink engedik. A közös játék, az éneklés, a szabadban töltött idő nemcsak jót tesz a kicsi fejlődésének, hanem a figyelmét is hatékonyan eltereli.

A tejfogakra is vigyázni kell!

Bár könnyen azt gondolhatjuk, hogy a tejfogak úgyis kiesnek majd, nem kell rájuk vigyázni, ez nem igaz. A tejfogak ugyanis a rágás és a beszéd mellett a maradó fogaknak is őrzik a helyet. Ezért ha idő előtt kiesik egy tejfog, a szomszédos fogak betöltik az űrt, így a maradó fognak nem lesz elég helye előbukkanni. De a gyerekeknél is gyakori szuvasodás is járhat hosszútávú következményekkel a gyerek fogazatára nézve, a súlyos gyulladás ugyanis akár a maradó fog fogcsíráját is károsíhatja.

Fontos tehát segíteni, figyelemmel kísérni a gyerek fogazatának fejlődését. A kibújt fogakat érdemes gézlappal vagy kis fogkefével tisztítani, mert a fogszuvasodás nagyon hamar elindulhat. Hároméves korig a legjobb, ha mi mossuk a gyerek fogát, majd szép lassan megtanítjuk a helyesi technikával fogat mosni. Ha a gyerek már elég idős hozzá, hogy kiköpje a vizet, áttérhetünk a fluoridos fogkrémekre.

Ahogy felnőttként, gyerekként sem ajánlott a cukros ételek és üdítők túlzott fogyasztása. Nagyon fontos, hogy az esti fogmosás után már csak vizet igyon a pici, mert a cukros üdítők komoly kárt okozhatnak!

Emellett fontos, hogy időnként felkeressünk egy gyerekfogorvost, aki nemcsak az esetleges problémákat tudja megoldani, a kezdődő gondokat is időben észreveszi. Érdemes először csak magunkkal vinni egy rendelésre, hogy lássa, ahogy „a bácsi vagy néni meggyógyítja Apa vagy Anya fogait”. Néhány kellemetlenség nélküli vizsgálat segíthet neki, hogy később ne féljen majd a fogorvostól. A vizsgálatok főleg a fogváltás időszakában nagyon fontosak, mert ha ilyenkor adódik probléma, annak súlyos hosszú távú következménye lehet. A fogorvos emellett segíthet a gyereknek elsajátítani a helyes fogmosási technikát is.

A tejfog kiesése előtt felszívódik a tejfog foggyökere

A tejfog kiesése szerencsére a legtöbbször könnyen, relatíve fájdalommentesen zajlik. Ez annak köszönhető, hogy a tejfog foggyökere, amely alapból is vékonyabb és kisebb, mint a maradó fogaké, felszívódik, így nem tartja a tejfogat.

Tejfogbalesetek: erre kell figyelni a fogorvos szerint!

A tejfogbalesetek szempontjából a legveszélyesebb időszak a 1,5 és 3 éves kor közötti, ilyenkor gyakran esnek-kelnek a gyermekek. Az esetek 90%-ában a felső metszőfogak esnek áldozatul, az esetek kétharmadában a középső metszők érintettek, és sajnos gyakoriak a több fogat érintő tejfog balesetek is.

Ha egy baleset után a legkisebb gyanú is felmerült, hogy a fog vagy a környező szövetek sérültek, érdemes gyermekfogorvoshoz fordulni, így minimalizálhatjuk a későbbi szövődmények előfordulását a maradó fogazatban.

Mi a teendő, ha a teljes tejfog kiesett?

Tejfogbalesetek során a fog kiesése az egyik leggyakoribb sérülési mód, mert a kisgyermekek csontja még nagyon puha, erő hatására könnyen „kifordul” a fog a csontból. Nagyobb gyermek esetén, már maradó foggal a szájban gyakoribb a fog törése, mert a csont „erősebben” körbefogja a fogakat.

A tejfogat nem szabad visszahelyezni, mert így az alatta lévő maradó fogcsíra súlyos sérülését okozhatjuk. A tejfog gyökere és a maradó fog koronai része ugyanis rendkívül közel vannak egymáshoz, így a visszahelyezéssel a maradó fogat megsérthetnénk, illetve bakteriális fertőzésnek tehetjük ki.

A gyermekfogorvoshoz vigyük magunkkal a fog minden megtalált darabját. Fontos tisztázni, hogy mi történt a tejfogdarabkákkal: elképzelhető, hogy a gyermek lenyelte, az ajak lágyrészébe fúródott, vagy esetleg aspirálta, így a tüdejébe került. Utóbbi esetben a komplikációk elkerülése érdekében további kezelés szükséges.

Ha több fogat is elvesztett a gyermek, sajnos sérülhet a beszéde, a fogak hiánya miatt ugyanis nem fogja tudni megfelelően képezni a hangokat. Ez elkerülhető, ha a gyermekfogszakorvos speciális, gyermekeknek való fogpótlást készít az elvesztett fogak helyére, mely nem befolyásolja hátrányosan az állcsontok növekedését. Nem gondolnánk, de 2,5-3 éves gyermekeknek már sikerrel lehet készíteni hidat vagy kivehető pótlást megfelelő körülmények és szakértelem mellett.

Letört tejfog – mi a teendő?

Ha nem látszik a fogbél, a fogorvos rendszerint lesimítja az éles felszíneket, hogy ne bántsa a gyermek nyelvét, illetve ajkát. Így kisebb a további töredezés veszélye. Kisebb gyermek esetén a felszínt érzékenységet csökkentő anyaggal kezelhetjük. Nagyobb, együttműködő gyermek esetén tömőanyaggal pótolható a letört rész, így esztétikailag tökéletes megoldás születik.

Ha a fogbél megnyílt, együttműködő gyermek esetén lehetőség van a letört tejfog ún. gyökérkezelésére, így a fog menthető. Szerencsére kevésbé együttműködő gyermek esetén is vannak praktikák, amivel az érzékenységet csökkenthetjük és a fogat megtarthatjuk.

Mi a teendő ütéstől meglazult tejfog esetén?

Ilyenkor mihamarabb keressünk gyermekünknek fogorvost. Bizonyos esetekben lehetőség van a fogak sínezésére – vagyis egy erős ívvel és tömőanyaggal való összekötésükre – mely rögzíti a fogakat, s így esélyt adhatunk a fognak, hogy újra szilárdan rögzüljön a csontban. A sínt aztán pár hét múlva eltávolítjuk. Fontos annak megállapítása, hogy az ütéstől meglazult tejfog milyen irányba mozdult ki. Ha a maradó fogcsírát veszélyezteti, akkor a fog eltávolítása javasolt. Ha ellentétes irányban mozdult ki, igyekszünk a fogat megtartani. Rendkívül nagy mozgathatóság esetén szóba jön a fog eltávolítása.

Mi várható, ha az ínybe nyomódott a tejfog?

A maradó fog szempontjából az egyik legveszélyesebb sérülési forma, hiszen ilyenkor a tejfog gyökere megsértheti a mellette az állcsontban lévő maradó párját. Az eredmény a maradó fog zománchibája vagy gyökerének nem megfelelő fejlettsége lesz.

Amennyiben nem mozgatható, teendő nincs vele. Idővel, hónapok alatt megfigyelhető ezen fogak részleges vagy teljes előtörése, fogsorba illeszkedése.

Tejfog balesetek – érdemes tudni:

A tejfog később is elhalhat, ezt jelzi a koronán a baleset után akár egy évvel megjelenő szürkésbarna elszíneződés. Úgynevezett fistula nyílás (gombostűfejnyi fehéres elváltozás) jelenhet meg a sérült fog felett/alatt az ínyen, melyből genny ürülhet. Fogorvosi kezelést, gyakran a tejfog gyökérkezelését teszi szükségessé.

Sérülhet a maradó fog csírája is, zománchiba, illetve gyökérelhajlás jöhet létre, ritkább esetben pedig nem fejlődik ki megfelelően a gyökér. Később, a fogváltás során rendellenességek léphetnek fel (például nem szívódik fel a balesetet szenvedett tejfog gyökere, így nem esik ki és a maradó fog nem tud megfelelően előtörni)

Fogak ápolása tejfog balesetek után

A konkrét teendők természetesen a sérülés típusától függően változhatnak, de általánosságban:

  • fontos a rendszeres tisztítás, akár egy gézlappal, akár fogkefével
  • gyulladáscsökkentő oldattal történő kenegetés, öblögetés: kamillatea, különböző szájvizek, íny ecsetelése chlorhexidin tartalmú oldattal
  • fájdalom illetve mozgó fog esetén pépes diéta, kímélet

(Cikkünk utolsó, tejfogbalesetekkel kapcsolatos része Dr. Nagy Zsófia fogorvos közreműködésével készült.)

Tekintse meg a Szimpatika száj- és fogápolással kapcsolatos készítményeit!