Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Tejfehérje intolerancia: mit jelent a tejfehérje érzékenység?

Módosítva: 10/9/2024 2 perc AktuálisegészségFejfájás, migrénGyomor- és bélrendszerÉtelintoleranciahasfájáshaspuffadásekcémahasmenésTejtermékektejfehérje intoleranciaÖsszes cikk

Sokat hallunk a tejfehérje allergiáról és laktóz intoleranciáról, vagyis tejcukor érzékenységről, viszont annál kevesebbet a tejfehérje intoleranciáról, pedig sok felnőtt szenved a tüneteitől. Cikkünkben a tejfehérje érzékenység tüneteit és kivizsgálási lehetőségeit mutatjuk be.

A tejfehérje-intolerancia nem ugyanaz, mint a tejfehérje-allergia.Mi az a tejfehérje intolerancia vagy tejfehérje érzékenység?

A tejfehérje érzékenységet a tejben lévő fehérjék (pl. kazein) váltják ki. A tejfehérje intolerancia érzékenység, vagyis nem valódi allergiás reakció. A panaszokat ez esetben is a tejfehérje fogyasztása okozza, azonban nem IgE ellenanyag termelődik a szervezetben, mint tejfehérje allergia esetén, hanem IgG típusú ellenanyag.

A tejfehérje intolerancia kevésbé súlyos

Mivel intoleranciáról van szó, a tünetek jóval enyhébbek, mint a tejallergia tünetei. Nem jellemző például a hányás vagy hányinger. Fontos megjegyezni, hogy ezek az enyhébb tünetek nem jelentenek komoly veszélyt a beteg egészségére, nem alakulhat például ki anafilaxiás sokk.

A tejfehérje érzékenység tünetei

A tejfehérje vagy kazein intolerancia tünetei az alábbiak:

  • Puffadás
  • Teltségérzet
  • Hasi fájdalom
  • Ekcéma, vörös foltok a bőrön
  • Fejfájás
  • Hangulatzavar
  • Hasmenés vagy székrekedés

Fontos megjegyezni, hogy a tejfehérje intolerancia során egy ún. késői reakció jelentkezik. Míg a tejfehérje allergia tünetei a tejtermékek fogyasztása után gyorsan megjelennek, a tejfehérje érzékenység esetén nem ez a helyzet. A tünetek csak órákkal a tejtermékek fogyasztása után lépnek fel, általában az elfogyasztott tejes ételek mennyiségétől függően. Emiatt a probléma felismerése nehezebb, sokszor ki sem derül, hogy mi a gond.

A tejfehérje érzékenység okozhat puffadást. (Forrás: freepik.com)

Ne kezdjen feleslegesen diétázni!

A tejfehérje intolerancia a hasi panaszok miatt könnyen összetéveszthető a laktóz intoleranciával, ám ez esetben a laktózmentes termékek fogyasztása nem szünteti meg a panaszokat, hiszen nem a tejcukor fogyasztása a gond. Tejfehérje intolerancia esetén teljes tejfehérjementes étrendre van szükség.

Mielőtt azonban valaki kizárólag a tünetei alapján tejmentes diétába kezdene, fontos utánajárni, hogy valójában mi okozza a panaszait. Az utóbbi években egyértelműen megnőtt a különböző hasi panaszoktól szenvedők száma. Ennek sok esetben életmódbeli okai vannak, a mozgáshiánnyal, az ülőmunkával és a táplálkozással is összefüggenek a tünetek.

Sajnos a különböző bélbetegségek esélyével is számolni kell: kontaminált vékonybél szindróma (SIBO) és a gyulladásos bélbetegségek, például a Crohn vagy az IBS lehetőségét is ki kell vizsgálni. Emellett pedig a különböző ételintoleranciák előfordulása is emelkedett, a tejintolerancia is igen gyakori betegség, a felnőttek 20-30%-át érinti.

A tejfehérje érzékenység kivizsgálása

Ha rendszeres hasi panaszaink vannak, fejfájás, hangulatzavar, ekcémás tünetek, akkor forduljunk gasztroenterológus orvoshoz, aki elsőként alaposan ki fog kérdezni a tüneteinkről. A beszélgetés alapján meg tudja határozni, hogy a továbbiakban milyen vizsgálatokra van szükség. Ha felmerül a tejintolerancia gyanúja, akkor IgG vérvizsgálat elvégzésére kerül sor. Ha pedig bebizonyosodott, hogy ez a probléma, a tünetek megszűnéséhez tejfehérje mentes diétára van szükség.

Jó hír, hogy tejintolerancia esetén a diéta nem egy életre szól, általában néhány hónapos szigorú tejmentes étrendet kell tartani. Ennyi idő után meg lehet próbálni a tejtartalmú ételeket fokozatosan visszavezetni az étrendbe.

Fontos az egészséges táplálkozás

A néhány hónapos tejmentes időszak során nem mindegy, hogyan táplálkozunk. Fontos, hogy minden szükséges vitamint és tápanyagot bevigyünk a szervezetbe, így tud a leghatékonyabban regenerálódni. A tápanyagok pótlásához pedig érdemes jó minőségű étrend-kiegészítőket és multivitaminokat is fogyasztani.

Érdekelnek a Szimpatika kínálatában kapható vitaminok és étrendkiegészítők

Jelen cikkünk Dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológus, a Budai Allergiaközpont orvosának korábban oldalunkon megjelent cikke alapján készült.

 

Borítókép: freepik.com