Milyen szűrővizsgálatokat lehet igénybe venni a gyógyszertárakban?
Hivatalosan ÁNTSZ-engedéllyel vérnyomás-, vércukorszint- és koleszterinmérést végezhetünk, amennyiben a patika rendelkezik ehhez szükséges készülékekkel, illetve a testtömegindexet ki tudjuk számolni. A gyógyszerészi gondozás keretein belül teljesíthető egy akkreditált háromnapos tanfolyam, és azok a patikák végezhetik ezeket a szűrővizsgálatokat, ahol van olyan dolgozó, aki részt vett ezen a továbbképzésen. A vizsgálathoz szükséges készülékeket önerőből vásárolja meg a gyógyszertár, ami a szolgáltatásbővítés és a gyógyszerészi gondozás miatt fontos, vagyis hogy ösztönözzük az embereket az egészséges életmódra, és felhívjuk rá a figyelmüket, hogy sok betegség megelőzhető, illetve a korai szakaszban felismert betegségek sokkal jobban kezelhetők.
Mely vizsgálatok ingyenesek, és melyek költségtérítésesek? A vérnyomásmérés és a BMI-index kiszámolása ingyenes, a vércukorszint- és koleszterinmérés esetében pedig csak a tesztcsík árát kell megtéríteni, ami mindössze pár száz forint.
Milyen gyakran ajánlott részt venni ezeken a vizsgálatokon?
Önellenőrzés céljából a koleszterinmérést félévente ajánlott elvégeztetni, viszont akik gyógyszeres kezelés alatt állnak, azoknak érdemes negyedévente. A vércukorszint mérése preventív jelleggel szintén hathavonta ajánlott. Kettes típusú cukorbetegségben szenvedőknek, amennyiben betartják a diétát és a gyógyszert is az előírás szerint szedik, hetente kétszer-háromszor javasolt a mérés. A vérnyomásmérést érdemes háromhavonta elvégeztetni, de akinek hajlama van a magas vérnyomásra, esetleg cukorbeteg vagy túlsúlyos, annak gyakrabban.
Vannak-e fokozattan veszélyeztetett csoportok, amelyek tagjainak kiemelten oda kell figyelniük a szűréseken való rendszeres részvételre?
A mozgásszegény életmód, a dohányzás és a túlsúly mind hozzájárul a metabolikus betegségek kialakulásához. A magas vérnyomás gyakran nem a helytelen életmód vagy a rossz egészségügyi állapot, hanem a genetikai hajlam miatt alakul ki, így akár nagyon soványként is lehet valakinek magas a vérnyomása. Viszont a legtöbb esetben a túlsúly a kiváltó ok, egy kilogramm leadása egy-két higanymilliméter csökkenést jelent a vérnyomás értékében. A normálistól eltérő vércukorszint esetében is gyakori kiváltó ok a megnövekedett testsúly, viszont a magas koleszterinszint a legtöbb esetben örökletes, ezért itt sajnos nem segít az életmódváltás, csak a gyógyszeres kezelés.
Miért fontos elvégeztetni ezeket a szűrővizsgálatokat?
A diabétesz korai kiszűrése kulcsfontosságú, amire a vércukormérés alkalmas, viszont lényeges hozzátenni, hogy ez a vizsgálat tájékoztató jellegű. Amennyiben a normálistól eltérő értéket mérünk, azonnal a háziorvoshoz irányítjuk a pácienst, hogy ő folytassa a kivizsgálást. Az éhgyomorra mért 5-6 mmol/l vércukorszint a megfelelő, 6-7 mmol/l eredményre már oda kell figyelni, és a 7 mmol/l fölötti érték akár már egy kialakult kettes típusú diabéteszt is jelenthet. Fontos tisztában lenni azzal, hogy például a magas vérnyomásnak nincsenek tünetei, ritka esetben jár fejfájással, szédüléssel vagy orrvérzéssel, ezért a legtöbb esetben csak mérés útján derül ki.
Mik a tapasztalatai, mennyire veszik igénybe ezeket a vizsgálatokat az emberek?
Célszerű az első vizsgálatot felajánlani (főleg a fiatalabbaknak), és egy kicsit ösztönözni rá az embereket. Az a tapasztalatom, hogy aki egyszer részt vesz ilyen vizsgálaton, utána már nem feledkezik meg róla, és a következő alkalommal már ő kéri, még akkor is, ha az előző szűrés semmilyen eltérést nem mutatott.
Melyek azok a szűrések, amelyeket otthon is el lehet végezni? A testzsírszázalékot a BMI-index alapján otthon is ki lehet számolni: a testsúly osztva a magasság négyzetével. Egy táblázatba behelyettesítve kiderül, hogy normális-e a testsúlyunk, de tanácsos hozzátenni, hogy egy-két kiló plusz súly még nem feltétlenül okoz egészségügyi problémát. Önellenőrzés céljából érdemes beszerezni otthonra vérnyomásmérőt, és esetleg vércukorszintmérőt is − ezt főleg a kettes típusú diabéteszben szenvedőknek javaslom. Viszont a koleszterinmérő megvásárlása nem indokolt, ugyanis ezt a vizsgálatot nem kell heti rendszerességgel végezni, ráadásul a gép csak összkoleszterinszintet tud mérni, míg a jó és rossz koleszterin értékét csak laborvizsgálat útján lehet meghatározni.
Mivel ösztönözné az embereket arra, hogy végeztessék el a gyógyszertári szűrővizsgálatokat? Mindenkit arra bátorítanék, hogy vegye igénybe a gyógyszertárakban ezeket a szolgáltatásokat, mert fontos, hogy megőrizzük egészségünket, és az esetleges egészségügyi problémákra időben fény derüljön. Ezek a vizsgálatok nem vesznek igénybe sok időt, mindössze pár percesek, és nem szükséges hozzájuk előre bejelentkezni, mert azonnal elvégezhetőek.