A rohanó mindennapokban az embereknek egy kicsit olyan a masszázs, mint a nyugalom szigete. De igaz lehet ez akkor is, ha visszerekkel küzdünk? Szabad-e masszírozni az érintett végtagot?
„Tévedés lenne azt hinni, hogy akinek visszeres a lába, annak már le is kell mondania a masszázsról. Ugyanakkor azt is erősen hangsúlyozni kell, hogy ha egy visszeres lábat masszíroznak, annak végzetes következményei is lehetnek. Bár ez látszólag ellentmondás, mégis könnyedén megérhető, ha azt is tudjuk, hogy a visszeresség, kiterjedését és mélységét tekintve, több stádiumra bontható” – tudjuk meg dr. Sepa Györgytől.
Mikor segít?
Ha a beteg állapota nem súlyos, a visszeresség még kezdeti stádiumban van, akkor a masszázs nemcsak kellemes, de sokat segíthet abban is, hogy az erek visszanyerjék rugalmasságukat és a probléma eltűnjön, tehát tulajdonképpen ajánlott is.
„A masszázs, kiváltképp a professzionális, kifejezetten ajánlott akkor, amikor az erek állapota romlásnak indul. Ilyenkor sem lehet nagyon mélyen és hosszan kezelni az érintett területet, de maga a masszázs mindenképpen jót tesz. Ekkor simító, csak nagyon enyhe nyomást használó mozdulatokkal dolgozik a szakember, és a kezelés sem tart tovább, mint 5-7 perc. Ezt célszerű reggelente végeztetni, és utána felpolcolni a lábat. Persze otthon is elvégezhető a masszázs, de hangsúlyozottan figyelni kell arra, hogy a nyomás enyhe legyen, inkább csak simítsunk, és hogy az időtartamban se essünk túlzásokba” – mondja a szakértő.
Amikor tilos a masszázs
A masszázs jótékony hatása azonban nem minden esetben tesz jót a betegeknek, sőt! Ha nem megfelelően alkalmazzák, akkor annak nagyon komoly következményei is lehetnek.
„Az olyan esetekben, amikor a visszerek állapota már trombózissal is fenyeget, a masszázs egyáltalán nem ajánlott, sőt: tilos. Ilyenkor ugyanis a mechanikai behatás elősegítheti a vérrögök leszakadását, illetve ronthat az erek állapotán. Ahhoz, hogy megtudjuk, milyen állapotban vannak a visszerek, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, aki elmondhatja, hogy hol és hogy meddig javasol – ha egyáltalán javasol – masszázst” – hangsúlyozza dr. Sepa György.
forrás: Trombózisközpont