Egy új vizsgálat alapján 2000 és 2018 között egy spanyolországnyi területről tűnt el az erdő Amazóniában. A világ legnagyobb esőerdője az érintett periódusban területe 8 százalékát vesztette el.
A RAISG amazóniai konzorcium adatai alapján az ezredforduló óta több mint 512 ezer négyzetkilométer veszett el. 2012 óta ez az első alkalom, amikor a szervezet atlaszt készített a helyi esőerdőről. A RAISG szerint Amazónia erdősége sokkal nagyobb veszélyben van, mint 8 éve volt.
Bár a század elején sikerült lépéseket tenni az erdőirtás ellen, utóbb folytatódott a negatív trend. 2003-ban rekordméretű erdő pusztult el, ebben az évben mintegy 49 ezer négyzetkilométerről tűntek el a fák. Bár 2010-ben az irtás már csak 17 ezer négyzetkilométert érintett, 2012 óta ismét felgyorsult a pusztítás, 2015-ről 2018-ra megtriplázódott az egy év alatt kiirtott terület nagysága.
Julia Jacomini, a RAISG tagintézményének, a brazíliai Társadalmi-környezeti Intézetének munkatársa szerint a friss adatok figyelmeztetésként szolgálnak. A szakértő az AFP-nek azt mondta, az atlasz rávilágít az amazóniai országok közötti szövetség fontosságára – ilyen összefogás jelenleg nem létezik.
Az amazóniaihoz hasonló erdők komoly szerepet játszanak az éghajlat szabályozásában, megóvásuk éppen ezért rendkívül fontos. Az Amazonas-medence jelentős része Brazília területén fekszik, és éppen ez az ország a leginkább felelős az esőerdő pusztulásáért. Jair Bolsonaro elnök 2019-es beiktatása óta különösen sok fát irtanak ki, emellett a régióban pusztító tüzek is súlyos károkat okoznak.
Forrás: ng.hu