Az országban sok helyen üzemelnek ilyen intézmények, de az alábbi állatkertek és vadasparkok – a teljesség igénye nélkül – nagy népszerűségnek örvendenek.
Veszprémi Állatkert
Az állatkert a híres magyar Afrika-kutató és zoológus, Kittenberger Kálmán nevét viseli. A Közép-Dunántúli régióban, a Balatontól mindössze 15 km-re található állatkert két részből áll: a Fejes-völgyben, illetve az azzal szomszédos Gulya-dombon terül el. A különleges természeti adottságokkal rendelkező intézmény 1958. augusztus elsején nyitotta meg kapuit – hatalmas társadalmi összefogással épült fel, mindössze öt hónap alatt. Megtalálható itt minden, állatkertekben megszokott állat a nagymacskáktól az ormányos medvéig, a látogatókat pedig az év minden napján, így hétvégén és ünnepnapokon is várják.
Szeged Zoo/Szegedi Vadaspark
A Szegedi Vadaspark vagy Állatkert kétféle neve abból fakad, hogy a kezdeti időkben sok szakmai vita zajlott arról, vajon megmaradjanak-e a hagyományos állatok bemutatásánál, vagy belevágjanak-e az egzotikus állatok tartásába is. Ez utóbbi mellett döntöttek, így 1989-ben gyereknapon nyílt meg az állatkert, amely a hazai állatkertek közül a legnagyobb. Mára a nemzetközi vérkeringésbe is bekerült, így a fajfenntartási programok aktív résztvevője, és mára számtalan különleges faj is látható itt. A fajok száma folyamatosan bővül, a vendégek által összeállított kívánságlistán szerepelnek az emberszabású majmok és több egzotikus állat is, a fenntartók reményei szerint pedig a jövőben ezen kívánságoknak is eleget tehetnek majd.
Komlói Mini Zoo
A Komlón található állatkert csupán néhány éve üzemel: 2016 óta látogatható, ám annál maradandóbb élményeket kínáló helyszín. Családias környezetben, rendkívül szelíd állatokkal várják a látogatókat. Többségüket az érdeklődők meg is simogathatják, etethetik, és a nagy szabadságban élő állatokkal különböző interaktív programokban vehetünk részt. Az állatkert számára kiemelkedően fontos, hogy ne csak bemutassa az állatokat, hanem aktívan tájékoztasson és oktasson is a különböző fajokkal és a természettel kapcsolatban. Arra pedig nagyon büszkék, hogy számtalan sérült vagy elárvult kisállat megmentésében segédkezhettek, és meggyógyításukat vagy felnevelésüket követően sok példányt sikerült visszaengedni a természetbe. Csak olyan állatokat tartanak az állatkertben, amelyek életfeltételeit maximálisan biztosítani tudják, és sok olyan állat is él itt, amelyek – különböző okokból kifolyólag – önállóan már nem lennének képesek a túlélésre a természetben.
Budakeszi Vadaspark
Aki Budapesthez közeli helyszínt keres, annak az egyik legjobb választás a Budakeszi Vadaspark, ahol valóban csak néhány lépésre van az erdő. A főként erdei és házi állatokat bemutató parkban állatsimogató is üzemel, és a gyönyörű természeti környezetnek köszönhetően kellemes kirándulóhelyként is megállja a helyét. A gyerekekkel érkező családok számára kifejezetten előnyös, hogy az állatok bemutatásán túl a park további helyszínekkel és programokkal is várja őket: látványetetések, tematikus szakvezetések, oktatások, kalandparkok és játszóterek is találhatóak itt, így valóban az egész család megtalálhatja a legmegfelelőbb elfoglaltságot.
Tisza-tavi Ökocentrum
A Poroszlón található Tisza-tavi Ökocentrum egy elsősorban őshonos állatokat bemutató turisztikai látogatóközpont. Valódi szórakozást nyújt, és modern, interaktív szemlélettel, játékosan tárja a látogatók elé a Tisza-tó és a Tisza-völgy természeti kincseit, bemutatva Magyarország második legnagyobb tavának gazdag élővilágát. Itt látható Európa legnagyobb édesvízi akváriumrendszere, és kialakításának köszönhetően a látogatóknak valóban természetközeli élményben lehet részük. A vízi világ szerelmeseinek kihagyhatatlan turisztikai célpont.