A Zoogoneticus tequila egykor egy nyugat-mexikói folyó lakója volt, a faj az 1990-es évekre tűnt el a természetből. A kutatók és helyi lakosok munkájának köszönhetően ugyanakkor sikerült megóvni az állatot, idővel pedig vissza is telepítették eredeti élőhelyére – számol be az AP Hírügynökség. A faj esetét ma már a Természetvédelmi Világszövetség a visszatelepítés egyik sikeres példájának tekinti.
Nagyjából három évtizeddel ezelőtt néhány diák aggódni kezdett, amiért a parányi hal eltűnt a Tequila-vulkán közelében húzódó Rio Teuchitlánból. Az állat a környezetszennyezés, az emberi aktivitás és az idegenhonos fajok megtelepedése miatt szorult ki a helyi vizekből.
Omar Domínguez, a Michoacáni Egyetem munkatársa tanulóként kezdett el foglalkozni a fajjal, amelyre a szakértő szerint akkoriban már csak az idősebbek emlékeztek. 1998-ban nemzetközi összefogás kezdődött, hogy az akváriumi egyedek segítségével megmentsék a halat.
2012-ben Domínguezék egy mesterséges tóba 40 párt telepítettek, két évvel később pedig már mintegy 10 ezer példányuk volt. Ezt követően úszó ketrecekben folytatták a faj tanulmányozását. A hal visszatelepítése már csak azért is fontos, mert képes szabályozni a veszélyes kórokozókat terjesztő szúnyogok populációit.
Domínguez szerint az adathiány miatt nehéz megmondani, hogy jobb-e a vízminőség, az viszont biztos, hogy az élővilág esetében javulás figyelhető meg. Miután a tequilahalak a ketrecekben is szaporodtak, több egyedet megjelöltek, majd elengedték őket. 2017 közepére az egyedszám 55 százalékkal nőtt, 2021-re pedig a folyó újabb részén is felbukkant a faj.