Reggeli torokfájás – nehezen múlik el
Napok vagy talán hetek óta reggelenként arra ébred, hogy fáj, száraz vagy kapar a torka? Vízért, teáért nyúl, kávét készít, hogy a kellemetlen érzéstől szabaduljon? A torokfájás aztán a nap folyamán fokozatosan megszűnik, de a következő nap, megint ezzel ébred. A hosszabb ideje fennálló panaszoknak több oka is lehet, de gyakran krónikus orrdugulásra, horkolásra vagy reflux-ra lehet visszavezetni a megjelenését.
Nyitott szájjal alszik
Ha nátha esetén eldugul az orrunk, ahogy az orrspray hatása múlik, újra nem kapunk levegőt. Ilyenkor a szájon át lélegzünk, emiatt azonban a torok kiszárad. Ilyenkor sok folyadékot kívánunk, gyakran éjszaka is felébredünk az orrdugulás, torokfájás miatt, de szerencsére, a légúti betegség megszűnésével elmúlik a torokfájás is. Tartós éjszakai orrdugulás jelentkezhet orrpolip, orrsövényferdülés és orrkagyló megnagyobbodás miatt is, de lehet légúti allergia tünete is. A téli időszakban a beltéri allergének – poratka, penészgomba és háziállatok szőre – okoznak panaszokat.
„Anatómiai okokból fekvő testhelyzetben az orrdugulás intenzívebben jelentkezik. Ha fennáll valamilyen kezelést igénylő fül-orr-gégészeti elváltozás, ami orrdugulást okoz, gyakran a reggeli torokfájás hívja fel rá a figyelmet. Ilyen probléma lehet akár a horkolás is, vagy a komolyabb szövődményekkel is járó alvási apnoe kórkép is.”
Túl sok gyomorsav
Reflux betegség esetén a nyelőcső záróizmának túlzott renyhesége miatt a savas gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe, egészen a garatig is visszajuthat. Fekvő testhelyzetben a reflux tünetei erősödnek, ám nem mindenkinél jelentkeznek a tipikus tünetek.
„A betegséget az erős gyomorégéssel, mellkasi égő érzéssel, gyakori böfögéssel, rossz szájízzel azonosítjuk, pedig létezik egy másik formája is, a néma reflux. Ilyenkor a jellegzetes tünetek hiányoznak, gyakran csak a légúti tünetek – torokfájás, köhögés, visszatérő arcüreggyulladás – hívják fel rá a figyelmet.”
A reggeli torokfájás kivizsgálása és kezelése
A beteg részletes kikérdezését és a fizikális vizsgálatot követően a teljes orrüreg- algarat- gége áttekinthetők a fájdalmatlan videoendoszkópos eljárás segítségével.
Ha van bármilyen elváltozás – például orrpolip, orrmelléküreg gyulladásra utaló jel , daganat, orrsövényferdülés vagy orrkagyló megnagyobbodás – ami az orrdugulást okozhatja, akkor ennek során felismerésre kerül.
A vizsgálat az orrnyálkahártya állapotát is megmutatja, ha szükséges akkor allergia vizsgálatra is sor kerülhet.
Amennyiben felmerül a reflux gyanúja, akkor gasztroenterológiai kivizsgálásra és kezelésre is szükség van, a fül-orr-gégészeti tünetek kezelése mellett, így lehet javulást elérni.
Horkolás esetén alvásvizsgálatra van szükség az alvási apnoe kizárásához. Ez otthoni alvásvizsgálat keretén belül is elvégezhető. A kiváltó okok feltérképezésével és kezelésével a reggeli torokfájás is megszüntethető.
Forrás: Fül-orr-gégeközpont