Az önálló petefészek-eltávolítás nagyon ritka műtét, mivel az esetek túlnyomó többségében csak a méh eltávolítása esetén távolítják el az egyik vagy mindkét petefészket. Mikor indokolt ez a műtét, és milyen következményekkel járhat?
A súlyos nőgyógyászati betegségek, például a daganatos megbetegedések jelentős részénél a méhet is eltávolítják. Az ilyen betegségek során az orvos dönthet a petefészkek eltávolításáról is, különösen akkor, ha azok érintettek a betegségben vagy jelentős a daganatos elváltozások kockázata. Csak ritka esetben fordul elő, hogy csupán a petefészkeket távolítják el, miközben a méhet érintetlenül hagyják.
A nőgyógyász általában az alábbi esetekben dönt egy- vagy kétoldali petefészek-eltávolítás mellett:
A diagnózis felállítása során többféle vizsgálatra van szükség, mielőtt az orvos kidolgozná a kezelési tervet. Nagyon fontos szerepe van a laborvizsgálatoknak, ilyen például a különféle tumormarkerek, például a CA-125 szintjének meghatározása, amely különösen fontos a petefészekrák gyanúja esetén. Ezen felül képalkotó eljárásokra, például ultrahang-, CT-, vagy MRI-vizsgálatokra is szükség van az elváltozások helyének meghatározásához és a probléma pontosabb megértéséhez. Amennyiben fennáll a rosszindulatú daganat gyanúja, az orvos biopsziás mintavételt is előírhat.
Mivel a nőgyógyászati műtétek jelentős része petefészekcisztákhoz köthető, érdemes röviden bemutatni ezt a gyakori elváltozást. A petefészekciszták a petefészekben található, folyadékkal telt, hólyagszerű képletek, amelyek különböző okok miatt alakulhatnak ki. Lehetnek funkcionális ciszták, amelyek a normál menstruációs ciklus során keletkeznek és gyakran maguktól eltűnnek, illetve kóros ciszták is (pl. dermoid ciszták vagy endometriotikus ciszták).
Az endometriózis során kialakuló endometrikus ciszták, amelyeket gyakran „csokoládécisztának” is neveznek, a petefészek állományába belenövő, vérrel teli ciszták. A ciszták ezen típusa nemcsak fájdalmat okozhat, de kezelés nélkül meddőséghez is vezethet, így mihamarabbi orvosi ellátást igényel!
A ciszták súlyos esetekben az alábbi komplikációkat idézhetik elő:
A petefészek-eltávolítást általános altatásban végzik, amelyre kétféle sebészeti módszert alkalmazhatnak:
A műtétet követően a páciensnek néhány napig a kórházban kell maradnia, hogy megelőzhessék a műtéti és altatási szövődményeket. A kórházi tartózkodás során az orvosok rendszeresen ellenőrzik a sebgyógyulás folyamatát, hogy kizárják az esetleges fertőzést vagy egyéb komplikációkat, emellett szükség esetén fájdalomcsillapítókat írnak fel a műtét utáni fájdalom enyhítésére.
Rehabilitáció és utókezelés
A műtét utáni időszakban fontos betartani az orvosi utasításokat a gyors felépülés érdekében:
A leggyakoribb petefészek-eltávolítás utáni tünetek a műtéti területen jelentkező fájdalom, ami lassan elmúlik, illetve a hormonális változások következtében fellépő hangulati és élettani változások, például:
A kétoldali petefészek-eltávolítás után lényegében megszűnik a női nemi hormonok, például a progeszteron és ösztrogén termelése, így életkortól függetlenül beáll az ún. sebészeti menopauza, ami a fentiekben felsorolt tüneteket okozhatja.
A menopauza tüneteinek kezelésére szükség lehet hormonpótlásra, ezen felül sok esetben pszichológus felkeresése is ajánlott, ugyanis nagyon nehéz feldolgozni a műtét következtében beálló változásokat, főleg, ha a termékenységét is elvesztette valaki.
Az egyoldali petefészek-eltávolítás utáni menstruáció legtöbbször változatlan marad, mivel a fennmaradó petefészek képes továbbra is elegendő ösztrogént és progeszteront termelni a normál menstruációs ciklus fenntartásához.
Átmeneti változások azonban előfordulhatnak a műtét után, például:
Fontos megjegyezni, hogy a fennmaradó petefészek egészségi állapota és hormontermelő képessége kulcsfontosságú a normál menstruációs ciklus fenntartásában. Ha a másik petefészek is károsodik vagy nem működik megfelelően, az a menstruáció elmaradásához és a hormonális egyensúly felborulásához vezethet.
Tekintse meg a Szimpatika menopauzával kapcsolatos tüneteket célzó készítményeit!