Egy kis etimológia
A padlizsán nevei sok mindent elárulnak az Indiából származó gyönyörű lila bogyó hazánkba vándorlásáról. Régebbi neve, a törökparadicsom jelzi, hogy a török hódoltság alatt ismerkedtek meg eleink a tőlünk délre sokféle kulináris gyönyörűség alapanyagául szolgáló „főzeléknövénnyel”. A mára elterjedt, rejtélyes és idegen hangzású padlizsán név pedig a hatalmas tojásforma bogyókat buzgón termesztő és terjesztő bolgárkertészek patladzsanjának átvétele – mondanom sem kell, hogy ők is a hosszan tartó török iga alatt bolgárosították a perzsa-arab bádindzsán nevet.
Megköszönve a törököknek a többszörös hozzájárulást ahhoz, hogy most már egész évben viszonylag olcsón és nagy mennyiségben hozzájuthatunk a változatos módokon elkészíthető tojásgyümölcshöz, nézzük a legfontosabb kérdést:
Milyet vásároljunk?
A padlizsán akkor jó, ha tükörfényes és feszes a sötétlila héja – tapintása, mint a folpackké…
Ha ilyet vásárolsz, nem kell tartanod a receptekben gyakran emlegetett csípős kesernyés mellékíztől, melyet az öregedő termésben a nikotintartalom megnövekedése okoz. Felesleges például jó előre besózni (bár ha olajban sütöd ki, a sózás segít, hogy kevesebb zsiradékot vegyen fel a padlizsán), és nem kell különféle praktikákkal kicsorgatnod a levét.
Padlizsánkrém
A padlizsán az egyik legsokoldalúbban felhasználható „főzeléknövény”: előétel, főétel, sőt még tortácska is készülhet belőle. Kedvencem az előételként pirított kenyéren, vagy paprikába, paradicsomba töltve kínálható padlizsánkrém: nyaranta ezt teszem a szendvicsembe, persze jól megpúpozva, és friss paradicsomot csomagolok mellé.
Kétfélét szoktam készíteni, hangulattól függően: az egyik a nagyapám kedvence volt, a fokhagyma dominál benne, a másiknak pedig Erdélyben lettem a rabja, vöröshagymás-majonézes, kicsit füstös ízű.
A padlizsán sütése
Mindkét krémhez először meg kell sütni a padlizsánt.
Ha alkalmad van szabad tűzön sütni, tedd grillrácsra és néhányszor forgasd meg, vagy közvetlenül dobd a parázsra – mérettől függően 20-30 perc elég, hogy átsüljön. Ha sütőben sütöd a padlizsánt, nem árt óvintézkedéseket tenni, hogy ne robbanjon fel: szurkáld meg néhány helyen, vagy pedig bugyoláld alufóliába. A szabad tűzihez hasonlóan kicsit füstös íze lesz, ha félbevágod, úgy sütöd meg.
A 180 °C-os sütőben mérettől és mennyiségtől függően fél-háromnegyed óra alatt sülnek át a padlizsánok. Lehetőleg még forrón hámozd meg, és kezdd el feldolgozni. Ha darabosabbat szeretnél, villával törd össze, a krémesebb állag eléréséhez turmixot használj.