a macskajaj, nehéz általános érvényű jó tanácsot adni.
– A népi gyógymódok, vagyis a húsleves apró kortyokban, a hideg víz, a baracklé, a káposzta- vagy az uborkaleve, a céklalé, és még lehet sorolni, mind egyéni tapasztalati tényen alapulnak – mondja a szakember. – Ezért van, akinél bejön, van, akinél nem.
Dr. Zacher Gábor nem javasolja az úgynevezett „gyógysört" sem.
– Mivel a „gyógysör" is alkohol, ingerli a gyomrot, ráadásul szénsavas, amivel további inzultus éri az emésztőszervünket. Egyébként is a másnaposság akkor a legrosszabb, ha az alkohol szint nullára esik vissza, ezt egy újabb dózis sör csak elodázza.
-Sportolni, sétálni, aludni nem tilos, csak éppen másnaposan nehezen kivitelezhető. A toxikológus úgy véli, – ha nem érzi úgy az ember, hogy amint lehunyja a szemét, elindul a világ körbe-körbe a feje fölött, és sose akar megállni, vagy mondjuk, hogy három percenként fel kell kelnie hányni, mert a gyomornyálkahártyája olyan pofonokat kapott, amitől egy világbajnok öklöző is padlót fogott volna, akkor próbáljon meg aludni!
A sport is nehezen kivitelezhető: ha egy másnapos embert hátulról megszólítanak, az bokából, lassan fordul hátra, nem pedig gyorsan, mert akkor beindul a szédülés. Sportolni tehát csak saját felelősségére szabad, szaunázni viszont kifejezetten tilos! Hiába segít méregteleníteni az izzadás, ha valakinek a másnaposság miatt egyébként is negatív a folyadékmérlege, elképzelhető, hogy a szaunában elájul.
– A kávé sem a legjobb megoldás: a koffein ugyanis vizet von el a szervezetből, tehát akár súlyosbíthatja a tüneteket.
A legjobb módszerek
Dr. Zacher Gábor szerint a legjobb és legbiztosabb módszer, ha a másnapos jeget szopogat: ez csillapítja a hányingert, folyadékot visz be, nyugtatja a gyomornyálkahártyát.
Próbálkozhatunk a patikában kapható csodaszerekkel is, ha egy-két tabletta megmarad bennünk, ezzel enyhíthetjük a tüneteket (ezekben egyébként javarészt hányáscsillapító, és C-vitamin van, ezeket külön is be lehet szedni, úgy talán egy kicsit olcsóbb is).
A húslevessel csak óvatosan: nem biztos, hogy a szétzilált gyomor örül neki, a gyümölcsök viszont segíthetnek, de ezeket is csak folyamatosan, lassan, apró adagokban próbálgassuk!
Ha viszont semmi sem segít, nyugtasson minket az a tudat, hogy harmadnapra biztos minden kellemetlen tünet elmúlik.
Forrás: www.mainap.hu