A földre esett eső jellegzetes illatát a geozmin nevű anyag adja, melyet többek közt a Streptomyces nembe tartozó baktériumok termelnek. A különleges illatot rengeteg ember szereti, és úgy tűnik, az állatvilágban is akadnak olyan fajok, melyeket vonz az eső szaga.
Paul Becher, a Svéd Mezőgazdaság-tudományi Egyetem munkatársa csapatával azt mérte fel, hogy a baktériumok által termelt geozmint és egyéb vegyületeket milyen élőlények találják vonzónak – számol be a ScienceAlert. A szakértők ezzel többek közt azt akarták kideríteni, hogy milyen funkciója lehet a Streptomyces által létrehozott illékony anyagoknak.
A kutatók terepen helyeztek ki csapdákat, és megállapították, hogy a baktériumtelepek vonzzák az ízeltlábúak közé tartozó ugróvillásokat. A csapat ezt követően a természetben és laboratóriumban is megvizsgálta, hogy miként befolyásolja az élőlényeket a geozmin és a 2-metilizoborneol nevű vegyület.
A Streptomyces telepek spórákat hoznak létre, ezek terjesztéséhez viszont szállítókra vannak szükségük. A baktériumok azért állítják elő az ízeltlábúakat vonzó anyagokat, hogy azok megközelítsék őket, majd széthordják spóráikat. Úgy tűnik tehát, hogy a geozmin termelésének, és így az eső illatának rendkívül fontos szerepe van a mikroorganizmusok életében.