Az idős szívbetegeket általában sokféle gyógyszerrel kezelik és sokan a receptre fölírt patikaszerek egy részét kihagyják, vagy csak néha veszik be. A legnagyobb amerikai egészségbiztosító vizsgálata azt találta, hogy azok a betegek, akik szünet nélkül, az előírt időben kapják be a tablettákat, lényegesen ritkábban kényszerülnek a kórházba visszamenni, mint gyógyszerszedésben figyelmetlenebb betegtársaik.
A Medicare, a világ egyik legnagyobb egészségbiztosítója rendszeres vizsgálatokkal igyekszik a leghatékonyabb és leggazdaságosabb ellátást adni, ezért szakértői folyamatosan fölmérik a betegellátás gyakorlatilag minden biztosítottra vonatkozó kiadásait, illetve azok indokoltságát. A receptköteles gyógyszerek költségei is ide tartoznak, ezért Christopher Powers és munkacsoportja a legtöbb szívbetegnek fölírt béta-blokkoló készítmények forgalmát tanulmányozta.
Az elmúlt század egyik legnagyobb gyógyszeripari fölfedezése volt ennek a szernek a szintézise. Sir James Black angol kutató Nobel-díjat kapott ezért és a béta-blokkoló készítményeket a nemzetközi betegkezelési ajánlások bizonyos szívbajokban kötelező kezelésnek tartják. Ezek a szerek lassítják a szívműködést, csökkentik a vérnyomást és bizonyos szívritmus-zavarokban is hatásosak. Szívinfarktus után vagy bizonyos vérkeringési zavarokban rendszeres szedésük igen fontos. Szívelégtelenség miatt az idős Medicare biztosítottak 17 százalékát kezelik. Érthető, hogy ezeknek a betegeknek 62 százaléka szed béta-blokkolót.
A kutatók adatai szerint a gyógyszerre szorulók aránya a nők és a férfiak között azonos volt. Voltak, akik nem szedték pontosan a szert, és ezek 70 százalékkal gyakrabban kerültek ismét kórházba, mint az önmagukra vigyázó betegek. Ráadásul ez a gyógyszer az olcsó készítmények közé tartozik, tehát a magas ár nem jelent akadályt sem a betegnek, sem a biztosítónak. Azok, akik nem vették be a tablettát az orvos javaslata szerint, legtöbbször sokféle egyéb gyógyszert is szedtek, és azok drágábbak lévén, sokba kerültek.
pml \ kut
Aki pontosan szedi a tablettáját, az ritkábban kerül kórházba.