Legnépszerűbb termékek
Nincs találat
Legnépszerűbb cikkek
Nincs találat

Napégés megelőzése és kezelése

Módosítva: 3/10/2025 Szerző: Budai Egészségközpont Forrás: Budai Egészségközpont 3 perc VitáltippekBőrápolásBőrünkLázNapvédelemFejfájás, migrénNyárnapszúrás

A napégés a bőr UV-sugarak általi károsodása, amely gyulladásos reakcióval, fájdalommal, akár hólyagosodással is járhat. Ezen felül a bőrt ért károsodások az évek során összeadódnak, amely sajnos növeli a bőr daganatos megbetegedéseinek, például a basaliomának vagy a melanomának kockázatát. Ezért nagyon fontos, hogy amit tudunk, megtegyünk a bőrünk védelmében, főleg a forró nyári napokon. Természetesen az is fontos, hogy a már kialakult leégést megfelelően kezeljük. Mi az a napégés pontosan, hogyan lehet megelőzni, és mik a legjobb kezelési tippek napégésre?

Mi az a napégés pontosan?

A napfény különféle hullámhosszú sugarakból áll, többek között ultraviola, azaz UV-sugárzásból is. Az UV-sugárzás magas energiájú sugárzás, amely képes károsítani a bőr hámsejtjeit. Kétféle UV-sugárzást különböztetünk meg, a magasabb energiájú UV-A sugárzást, amely a leégésért, a bőrsejtek akut károsodásáért felelős, illetve a kisebb energiájú, ámde hosszú távon súlyos következményekkel járó UV-B sugárzást. (Az UV-B sugárzás például a bőr öregedésének egyik fő oka.)

A napégés ellen a bőr természetes pigmentje, a melatonin véd. A melatonintermelés a napfény hatására fokozódik, ezt nevezzük lebarnulásnak – a lebarnulás az, ami képes védeni a bőrt a leégés ellen. Az UV-A sugarak hatására bekövetkező barnulás gyorsabban végbemegy, de hamarabb el is múlik. Az UV-B sugárzás hatására pedig lassabban alakul ki barnulás, de tartósabban fenn fog maradni.

A világos bőrű, szeplős, világos vagy vörös hajú egyének, illetve a gyermekek esetén nagyobb a leégés kockázata, az ő bőrük ugyanis jóval kevésbé ellenálló a leégéssel szemben. Náluk a hosszabb távú szövődmények kockázata is magasabb. Ezen kívül nagyon figyelnie kell a krónikus betegeknek, illetve a sok anyajeggyel rendelkezőknek is, mert náluk is magasabb a bőrrák kockázata.

De mi is történik a napégés során? A magas energiájú fénysugarak károsítják a bőr laphámsejtjeit, a károsodásra hatással pedig a bőr gyulladással, súlyos esetben felhólyagzással reagál. A gyulladt bőr vörös, viszket, fáj, és nagyon érzékeny az érintésre. Az igazán súlyos, nagy bőrfelületet érintő napégés rosszulléttel, fejfájással, lázzal és hányingerrel is járhat. A tünetek általában pár órával az UV-fénynek történő kitettség után jelentkeznek. A napégést súlyossága alapján három kategóriába sorolhatjuk:

Elsőfokú napégés

Az elsőfokú napégés esetén csak hám, azaz a bőr külső rétege károsodik. Irritációt, viszketést, fájdalmat tapasztalunk, a bőr forró, emellett enyhe bőrpír jelenik meg. Az elsőfokú napégés magától is meggyógyul.

Másodfokú napégés

A másodfokú napégés során a bőr középső rétege, az irha is károsodik. A fenti tünetek súlyosabb formában jelentkeznek, a bőr pedig felhólyagosodik, elszíneződik és megduzzad. Láz, fejfájás, rosszullét és hányinger is jelentkezhet.

Harmadfokú napégés

A harmadfokú napégés nagyon ritka. A bőr legbelső rétegét, a zsírréteget is érintheti, és az idegek károsodásával is járhat. Sürgősségi kezelést igényel.

Meddig fáj a napégés?

Több mindentől is függ, hogy meddig fáj a napégés. Az enyhébb elsőfokú napégés okozta fájdalom egy-két nap alatt is elmúlhat, ezzel szemben egy súlyosabb másodfokú napégés gyógyulása akár hetekbe is telhet. Ezekben az esetekben a fájdalom is jóval tovább tarthat. Amennyiben intenzív fájdalmat tapasztal, keresse fel háziorvosát!

A napégés megelőzése

A napégést az alábbi módokon előzhetjük meg:

  • Nyáron 11 és 15 óra között ne menjünk napra, még enyhén felhős időben sem!
  • Komoly UV-terhelés esetén viseljünk kalapot, illetve használjunk a bőrünk típusának megfelelő faktorú naptejet! A naptejet 20-30 perccel azelőtt kenjük fel, mielőtt a napra mennénk. Amennyiben pedig strandolunk vagy megizzadtunk, ismét vigyünk fel egy réteget, ugyanis a víz és az izzadság képes lemosni a napfényvédő krémet.
  • Védjük a fejünket, illetve a szemünket is! Egy széles karimájú kalap védi a fejünket és a nyakunkat, míg egy napszemüveggel a szemünket védhetjük meg a káros UV-sugaraktól.

A legjobb kezelési módok leégésre

A napégésre szerencsére többféle kezelési módszer is rendelkezésre áll, amivel enyhíteni lehet a tüneteket, illetve meggyorsítani a bőr regenerációját.

Mihamarabb hűtsük le a felhevült bőrfelületet!

Ha a napégés tüneteit tapasztaljuk magunkon, azonnal menjünk árnyékba, illetve folyó vízzel hűtsük le a leégett bőrfelületet. Amennyiben ugyanis nagyjából tíz percig hűtjük a bőrt, meg tudjuk akadályozni a belső rétegek további károsodását. A jeges vagy hideg vizes fürdő vagy borogatás is segíthet.

Hólyagos leégés: menjünk orvoshoz!

Amennyiben súlyos, hólyagos leégés tüneteit tapasztaljuk, érdemes orvoshoz fordulnunk a bőr lehűtése után. A súlyosabb tünetek, például a láz vagy az émelygés jelentkezése esetén is ajánlott felkeresnünk háziorvosunkat vagy egy bőrgyógyászt. Ugyanez igaz akkor, ha kisgyermekek égnek le komolyabban; ők ugyanis sérülékenyebbek a nap káros hatásaival szemben. 

Alkalmazzunk bőrnyugtató hatású készítményeket a leégés utáni viszketés kezelése során!

A leégés utáni viszketés kezelése során a különféle bőrnyugtató hatású készítmények segíthetnek csökkenteni az irritációt. A hidrokortizontartalmú krémek például bevált megoldást jelentenek, a benzokaintartalmú krémeket viszont kerüljük, mert ezek fokozott irritációt válthatnak ki.

Hidratáljunk!

Fontos, hogy megfelelő hidratációval segítsük a bőr gyógyulását. Fürdés után ezért érdemes bekenni a sérült bőrfelületet hidratáló krémmel. A leégés kezelése során azonban a gélt, alkoholt vagy nagy mennyiségű illatanyagot tartalmazó készítményeket érdemes kerülni, a szakértők ugyanis nem javasolják ezek használatát. A hidratálást végezhetjük az aloe vera növény leveleiből származó nedvvel, illetve szójatartalmú hidratáló krémekkel is.

És hidratáljunk „belsőleg” is: igyunk sok vizet, a sok folyadék ugyanis elősegíti a gyógyulás folyamatát!

Gyógynövények, gyógynövénytartalmú készítmények napégésre

Az aloe verán túl több gyógynövény is segítheti a bőr regenerálódását, a gyulladás csökkentését,  illetve a hámosodást. A levendula-, körömvirág- és kamillatartalmú készítmények például bizonyítottan hasznosak.

Fájdalomcsillapítók

Amennyiben komoly fájdalmat élünk át, a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókat is érdemes alkalmazni súlyosabb leégés esetén.

Tekintse meg a Szimpatika kínálatában kapható fájdalomcsillapítókat!