Világszerte kb. 2 millió embernél diagnosztizálnak bélrákot évente a WHO adatai alapján, és ezek fele sajnos nem gyógyul meg. E daganattípus kialakulásában jelentős szerepe van a feldolgozott hústermékek, a vörös húsok és az alkohol fogyasztásának, valamint az elhízásnak.
A Dél-Ausztrál Egyetem és az indiai Manipal Gyógyszerészeti Főiskola kutatói közös tanulmányukban számoltak be a bélrák jövőbeni hatékonyabb gyógyítását jelentő módszerről.
A kutatók a hagyományos kezelés során adott kemoterápiás szert porózus (lyukacsos) nanorészecskékbe csomagolva, közvetlenül a daganatsejtekhez szállították el. A sejttenyészetekkel végzett kísérletek kecsegtetőek: több hatóanyagot vettek fel a sejtek, mint a hagyományos módszerű adagolás során, így csökkent a tumorok mérete és a daganatsejtek száma is, és kevesebb negatív hatást fejtett ki a kezelés az egészséges sejtekre.
A CAP nevű gyógyszer, amely a bélrák fő kemoterápiás szere, gyorsan lebomlik, így csak igen nagy adagokban hatékony, és épp ezért igen erős mellékhatásokkal is jár az alkalmazása. Az új, daganatsejteket célzó, nanorészecskés módszerrel azonban csökkenteni lehet az adagokat is, így azonos hatásfok mellett jóval kevesebb mellékhatástól kell szenvedniük a pácienseknek.
A most kidolgozott módszerrel természetesen más daganattípusok esetében is lehet növelni a kezelések hatékonyságát.