A mozgás minden korban fontos. Bár bizonyos kor után itt fáj, ott nyom, érdemes mégis valamilyen mozgásformát választani, és megmozgatni a testet, hogy még évekig jól szolgáljon minket.
A mozgás minden korban hozzátartozik az életünkhöz, segít a jobb életminőség elérésében. Idős korban különösen fontos a fizikai aktivitás, mert a szív és érrendszeri betegségek miatt csökkenhet a fizikai állóképesség, az izomerő, a mozgások beszűkülnek.
Koordinációs és egyensúlyi zavarok lépnek fel. Széles alapú, csoszogó, bizonytalan lehet a járás, ami félelemmel társul. Aki viszont fél az eleséstől, az a lába elé néz, lehajtott fejjel jár, így a testtartás romlik. Kialakulhat az osteoporosis (csontritkulás), nő az elesések, törések, különösen a combnyaktörés veszélye.
A csontszövet minőségének alakulását a gravitáció és a mozgás is befolyásolja.
A csontritkulás megelőzésében fontos szerepe van az úgynevezett axiális típusú mozgásoknak, melyeket a gravitációval szemben végzünk. Ilyen lehet a séta, a kocogás, a futás. Mozgás hatására a csontsűrűség csökkentése lassítható. A következő gyakorlatokkal javítható az egyensúly és a koordináció, így csökken az elesések veszélye.
1. Ülő helyzetben két kezünket a combunkra tesszük. Egyik tenyerünket fölfelé fordítjuk, a másikat lefelé. Fordítsuk meg a két tenyerünket egyszerre, majd ismételgessük a mozdulatsort.
2. A kiindulási helyzet legyen ugyanaz. Jobb karunkat és bal lábunkat nyújtsuk előre. Majd cserélünk, és az ellentétes kezünket és lábunkat nyújtsuk előre.
3. Álló helyzetben kapaszkodjunk meg a szék háttámlájában. Jobb sarkunkat közelítjük a fenekünkhöz, majd visszaengedés után ismételjük a ballal. Óvatosan hajlítsuk be, vigyázva nehogy begörcsöljön!
4. A jobb lábunkat hátranyújtjuk, letesszük. A két lábfejünk legyen párhuzamos. Bal térdünket behajlítjuk, és óvatosan rugózunk rajta. Jobb sarkunkat leszorítjuk a talajra és megnyújtjuk a vádlit.
5. A jobb karunkat felnyújtjuk a fülünk mellé, lábujjhegyre állva nyújtózzunk felfelé. Ezután cserélünk, és a bal oldalon is elvégezzük a nyújtást. Az ellentétes kezünkkel tudunk kapaszkodni.
6. Álló helyzetben a két kart oldalra nyújtjuk (oldalsó középtartás). Próbáljuk az egyik lábat megemelni a talajról, tartsuk meg pár másodpercig, majd lassan engedjük le. Ezután cseréljünk, és végezzük el a gyakorlatot a másik lábbal is.
7. Óvatosan ereszkedjünk négykézlábra. A jobb karunkat a fülünk mellé, a bal lábat a törzsünk irányába nyújtjuk. Hasunk alatt érintsük a jobb könyököt a bal térdünköz, utána ismét kinyújtjuk, végül leengedjük a kezet és a lábat.
A másik oldalra is ismételjük meg a gyakorlatot.
A korábbi számokban megjelent gyakorlatok (hátizom-erősítés, légző torna) végzése is ajánlott idősebb korban. Az ismétlésszámot fokozatosan növeljük.
Az aktív torna mellett javasoljuk a gyaloglást. Célszerű a lakóhelyhez közeli klubokat, egyesületeket megkeresni, itt szerveznek csoportos túrákat, gyaloglásokat. A motiváció sokkal nagyobb, ha közel azonos korú társasággal indulunk útnak.
A fenti gyakorlatokon kívül nagyon ajánlott az úszás és a szobakerékpározás is. Fontos, hogy élvezzük a mozgást, így kitartóan és rendszeresen tudjuk végezni azt. Mielőtt intenzív edzésbe fog, konzultáljon orvosával vagy gyógytornászával!
A mozgás minden korban fontos. Bár bizonyos kor után itt fáj, ott nyom, érdemes mégis valamilyen mozgásformát választani, és megmozgatni a testet, hogy még évekig jól szolgáljon minket.